Za zvuku mysliveckých fanfár proběhl slavnostní nástup myslivců – kynologů se svými čtyřnohými pomocníky pro výkon práva myslivosti. Spolu s nimi se představili na parketu dravci za doprovodu jejich cvičitelů.

Poté je vystřídal osmnáctiletý taneční pár z Jičína, který obstaral předtančení. Tito teenageři se účastní soutěží nejvyšší třídy M a sklízejí úspěchy doma i v zahraničí.

Ve 22 hodin vlétla na taneční parket VIRÓZA. Nebojte se nic. Naštěstí šlo jen o amatérskou taneční formaci žen z Podůlší, která po dobu svého vystoupení díky své show rozsévala kapénky dobré nálady po celém sále.

O půlnoci zahájil jeden z pořadatelů dražbu ulovené zvěře. Nejdříve se dražila trojice drobné zvěře: divoký krocan, bažant a zajíc. Následoval kus srnčí zvěře. Nakonec mohli zájemci licitovat nad zhruba pětačtyřicetikilogramovou laní. Navzdory ekonomické krizi se našli tací, kteří se nebáli sáhnout do peněženky pro několik stovek. Zmiňovanou laň vydražil jeden z mnoha zúčastněných myslivců za 1800 Kč. Během večera se o dobrou zábavu několika stovek lidí staraly dechová hudba Táboranka z Košťálova a skupina EGO z Hořic hrající retro styl.

Ke každému plesu neodmyslitelně patří bohatá tombola plná ulovené zvěře a dalších cen od mnoha sponzorů. Pro mlsné jazýčky vytvořil kuchař pan Havránek s kolektivem myslivecké menu.

Ples se vydařil. Přítomní se už jistě těší na další ročník a také na následující bály. V letošní sezóně se v tomto kulturním domě uskuteční ještě deset plesů. Nejbližší již tuto sobotu se zde koná Kartouzský ples.

Na závěr jsem požádal o rozhovor mého bratrance RNDr. Jiřího Jínu, kapelníka Táboranky, o zodpovězení několika otázek:

Po kolikáté hrajete ve Valdicích?
Ve Valdicích na Mysliveckém plese hrajeme s Táborankou nepřetržitě od roku 2006, to znamená letos již po páté.

Jak bys zhodnotil uplynulý rok z pozice kapelníka Táboranky?
Během letošní sezóny jsme se do dnešního dne s kapelou sešli na 70 akcích (včetně pravidelných zkoušek). Zatímco loni jsme nahráli ve studiu Českého rozhlasu naše první CD, letos jsme se „zaměřili“ na živé koncerty a soutěže. A hned ta první opravdu stála za to – 10. Mistrovství Evropy dechových hudeb ve správné interpretaci české a moravské dechovky! Ve dnech 25. - 27. června 2009 se sešlo v Praze 28 dechových orchestrů z celé Evropy a Táboranka byla jednou z nich! Soutěž před porotou probíhala v KD Vltavská, ale největší show pro diváky se odehrávalo v centru tribun Pražského výstaviště v Holešovicích u Křižíkovy fontány. Hned za vstupní branou nás oslovila skupina Holanďanů: „…We came to the Prague only for the Taboranka…..!“ A to jsme tou dobou neměli na sobě ani naše trika s nápisem. Prý nás znají z internetu a naší loňské přehlídky v Košťálově.

Po koncertu se na nás „sesypali“ další příznivci – zájemci o CD – u Křižíkovy fontány se jich letos prodalo nejvíc. Na všech ostatních koncertech se většinou shánějí posluchači po dalším CD a DVD se slovy – „Tohle první už máme, další nemáte?“ Takže to bude asi náš „bojový úkol“ na příští sezónu.
Neméně prestižní soutěží byl i 14. ročník mezinárodního festivalu VEJVODOVA ZBRASLAV, který se letos konal o víkendu 25.-27.9.2009. Kontakt s publikem je pro nás největší radostí, na Zbraslavi v krásném slunečném dnu jsme vystupovali pod velkým stanem a získali pěkné 5. místo. Zvláštní cenu poroty za nejlepší sólový výkon obdržela naše klarinetová sekce – Milan Červinka, Míra Jína, Josef Mizera a Jirka Svatoš.

Každá kapela měla svůj mažoretkový soubor (i my jsme si s sebou přivezli naše dvorní mažoretky – lomnické Popelky). Po jejich krásných pestrobarevných vystoupeních na hřišti následoval i sólový pochod městem. Všechny soubory se na závěr sešly na náměstí a zde nad zaplněným prostranstvím dirigoval celé seskupení všech orchestrů Josef Vejvoda (syn slavného skladatele). Následoval půlhodinový koncert Vejvodovy kapely ve stanu, pak slavnostní vyhodnocení a večer taneční zábava s vítěznou kapelou loňské soutěže – Křídlovankou Michala Chmelaře, kterou jste měli možnost poznat na naší poslední přehlídce v Košťálově.

Prý chystáte s kapelou přírůstek? Mohl bys to ozřejmit čtenářům a posluchačům?
Na jaře se chystáme natočit již druhé CD, na němž by se měly objevit písničky nejvíce žádané našimi posluchači. Zatím pracovní název zní „TÁBORANKA hraje na Vaše přání“; ale protože se snažíme, aby naše muzika šla k lidem od srdíčka, spíše vyhraje název titulní skladby Jiřího Vrány „Kdo ze srdce dává“. Celé CD budeme nahrávat opět v profesionálním studiu Českého rozhlasu v Praze - Karlíně, tak nám držte palce!!

Co považuješ za vrchol letošní sezóny pro váš soubor?
Termínový kalendář Táboranky na rok 2010 je už pěkně „nabitý“, konkrétní rozpis koncertů, kde nás můžou posluchači slyšet, je neustále aktualizovaný na webových stránkách: www.taboranka.cz. Největším vrcholem sezóny pro nás bude asi 19. ročník mezinárodního festivalu Zlatá křídlovka - Mistrovství České republiky dechových hudeb, který se koná 22. - 23. května v centru moravské dechovky - Hodoníně. A potom spousta koncertů a přehlídek: již dnes bych chtěl pozvat na 8.ročník oblastní přehlídky DH dne 4. září 2010 k nám do Košťálova.

Co bys popřál posluchačům a vzkázal těm, kteří toto hudební seskupení ještě neslyšeli? Na co bys je nalákal?
Všem posluchačům bych chtěl popřát hodně zdraví do nového roku, už se těšíme na všechna setkání na vystoupeních TÁBORANKY. Určitě se na nás přijďte podívat, v podání tolika mladých lidí, kteří v Táborance hrají a zpívají, se česká lidovka neztratí ani v celém světě - v září plánujeme i koncertní zájezd do Chorvatska!

Děkuji za tvůj čas, který jsi mi věnoval.⋌ Jiří Máka

Další obrazový materiál o plese naleznete v souvisejících článcích.