Proč právě do těchto míst? Hana Verzichová prozrazuje: „Splnila jsme si svůj sen, chtěla jsem se podívat zpět do Uruguay, kde jsem v dětství prožila necelé tři roky.“

Cestu připravovala tři čtvrtě roku, absolvovala ji společně se svoji dcerou Danou. Obě nakonec zatoužily navštívit i další exotická místa – ekvádorské souostroví Galapágy, Peru, Chile, Argentinu, Bolívii. Obdivovaly jezero Titicaca o rozloze 8 850 metrů čtverečních, ruinu inckého kultovního města v peruánských Andách Machu Picchu, na hranicích Argentiny a Brazílie žasly nad vodopády Iqazu. Deset týdnů putovaly Jižní Amerikou s fotoaparáty a dvěma batohy na zádech letadlem, autobusem, autem, lodí i pěšky.

Dana cestu předem naplánovala, Hana našla pomocí internetu kontakty. „Zůstalo mi deset lidí, kteří nám velmi pomohli. Cestu nám zrychlili, zlevnili, zkvalitnili a my jsme tak měly opěrné body a možnost poznat lépe vybrané země i jejich obyvatelstvo. „Během své výpravy nafotily obě amatérky 15 tisíc snímků, sedm tisíc archivovaly. „Tisíci se chlubíme kamarádům, zbylé předkládáme veřejnosti,“ doplňují. Unikátní fotografie obdivuje i doktor Jiří Heger, který pomáhal s jejich tříděním.

Barevné snímky přibližují krásy a taje přírody, tamní obyvatele. Nejsou statické, nýbrž vypovídají o citlivém pozorovateli, který na nich dokázal zachytit prostý život. Výstava potrvá do 14. září a je přístupna každý den od 14 do 19 hodin. Ve středu přineseme rozhovor s Hanou Verzichovou.