„Děti uvidí celkem 17 pohádek, z toho první již v pátek dopoledne, kdy proběhne představení určené mateřským školkám, ale i zájemcům z řad veřejnosti,“ uvedl Petr Záruba, vedoucí pořádajícího loutkářského souboru Na Židli Turnov.

Jak dodal, za dětmi do Turnova přicestují soubory z celých severovýchodních Čech, které se na regionální přehlídce pro Liberecký kraj a Český ráj zároveň zapojí do klání o nominaci nebo doporučení na postup na červencový národní festival Loutkářská Chrudim.

Výkony loutkářů ale letos nebude hodnotit pouze odborná porota, ale svůj hlas nejhezčí pohádce může dát opět i dětské publikum. „Doufáme, že dětí letos opět přijde co nejvíce, vždyť vloni jich do divadla se třemi stovkami dospělých zavítalo na 700, a že svým hlasováním, vhozením žetonku do hlasovacích Kašpárků, rozhodnou o nejlíbivější pohádce. Vítězný soubor obdrží putovní Cenu dětského diváka Turnovský drahokam,“ doplnil Petr Záruba s tím, že pro děti jsou zároveň připraveny soutěže o drobné ceny a také volba tzv. nejpilnějšího diváka.

Každé platící dítě obdrží kartičku s Kašpárkem, na kterou bude sbírat razítka s rolničkou za každé představení. Ty, na které se při losování usměje štěstí, čeká odměna v podobě marionety Kašpárka, maňásků, několika dortů nebo drobných cen. „Soutěž letos probíhá desátým rokem, a proto bychom chtěli všechny dosavadní vítěze soutěže pozvat na setkání během posledního nedělního představení,“ upřesnil Petr Záruba.

Novinkou letošního výročního ročníku přehlídky, který se opět koná za podpory města Turnova, Libereckého kraje a Ministerstva kultury ČR, je výstava mapující dvacet uplynulých Turnovských drahokamů. Na panelech ve foyer divadla se diváci mohou seznámit s historií přehlídky, jejíž kořeny je kvůli několikaleté přestávce v konání potřeba hledat už v roce 1983, a na které se představilo okolo osmi desítek souborů a odehrály přes dvě stovky představení.

Výstava bude v divadle k vidění do konce března před konáním kulturních akcí nebo na základě dohody. ⋌ (zb)

Program:

Regionální loutkářská přehlídka pro Liberecký kraj a Český ráj s postupem na národní přehlídku Loutkářská Chrudim, 20. ročník, 19.-21.3.2010, místo konání Městské divadlo Turnov, aktuální program:

Pátek 19. března v 8.30 a 10 hodin USPÁVAČKY, Divadélko Matýsek Nový Bor

Sobota 20. března v 9 hodin
Slavnostní zahájení starostkou města
PERNÍKOVÁ CHALOUPKA, ČERVENÁ KARKULKA, LS Boďi Jaroměř
SNĚHURKA, LS Setmil ZUŠ Hradec Králové

Sobota 20. března v 11 hodin
ALE KDYŽ ONA JE ZAKLETÁ, LS Poli Hradec Králové
JAK VDÁT PRINCEZNU, LS Na Popel ZUŠ Chlumec nad Cidlinou

Sobota 20. března ve 13 hodin
HONZA A DRAK, Loutkové divadlo Klubíčko Cvikov

Sobota 20. března v 15 hodin
ZAČAROVANÝ LES, Loutkové divadlo Martínek Libáň

Sobota 20. března v 17 hodin
JENOVEFA, Divadelní soubor J.J.Kolár – Sokol Poniklá
KWENDA KATIKA, LS Není to ani to ZUŠ Turnov

Neděle 21. března v 9 hodin
ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA, LS Popelka Lomnice n. Pop.

Neděle 21. března v 11 hodin
NEVYMŘEME PO PŘESLICI, LS Vozichet Jablonec n. N.
ZLATÉ KUŘE, LS Vozichet Jablonec n. N.

Neděle 21. března ve 13 hodin
BYL JEDNOU OSTROV, DLS Blechy Jaroměř
O STATEČNÉM PRINCI, LD Maminy Jaroměř

Neděle 21. března v 15 hodin
MASKA, LD Spojáček Liberec
O HLOUPÉ KOZE, LS Na Židli Turnov

Na slavnostním zakončení se uskuteční vyhlášení výsledků odborné i divácké poroty, předání putovní ceny Turnovský drahokam, vyhlášení nejpilnějšího diváka a předání cen.

Vstupné: 20. – 21.3.: děti 25 Kč, dospělí 30 Kč, rodinná vstupenka 2+2 90 Kč. ⋌(tz)