Tentokrát na vernisáži poslední letošní výstavy grafičky Daniely Havlíčkové, pořádané Občanským sdružením Přátelé Šolcova statku.

Žel svou pozemskou a uměleckou pouť absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, žačka profesorů Františka Muziky, Jiřího Trnky a Zdenka Sklenáře, ukončila předčasně v roce 1999.

Její grafické práce ale dodnes neztratily na své nevšední poetice. Jak se kdysi výstižně o Daniele Havlíčkové vyjádřil Pavel Vrba: „Je poetická v tom nejvlastnějším slova smyslu, a proto musí i tu a tam depoetizovat, aby dala tomu, co vidí, tři rozměry. Není převratná, ale z kamínků malých věcí, je-li k tomu umělec vybaven, může vytvořit torzo mozaiky věci velké, protože umění jako takové, ať je to básnictví, hudba nebo výtvarné umění, není nikdy dokončené.“

Na svou někdejší spolužačku Danielu vzpomněli její spolužáci a přátelé – Jan Hlavatý, který přítomným přiblížil osobnost umělkyně, a Magdalena Rychlíková, která výtvarnici a její tvorbě vzdala hold básní Miroslava Holuba Kašpárkův sen. Přátelskou atmosféru vernisáže obohatil hudebním vystoupením Jaroslav Krček.

Výstava grafiky Daniely Havlíčkové potrvá v Galerii Karla Samšiňáka v Šolcově domě v Sobotce do 30. října. Stejně tak i výstava soch Petra Kavana v lapidáriu galerie. Jeho objekty získaly v tomto neobyčejném prostoru prozatím stálé místo. V roce 2010 bude Kavanova výstava přístupná vždy současně s každou novou expozicí v galerii.  

Občanské sdružení Přátelé Šolcova statku chystá pro rok následující opět cyklus několika výstav.
Bližší informace budou zveřejněny na internetových stránkách www.solcuvstatek.cz a v tisku. ⋌Gabriela Haasová

Rozhovor s Jaroslavem Krčkem:

Občanské sdružení Přátelé Šolcova statku zakončilo cyklus výstav na Šolcově statku v Sobotce vernisáží výstavy grafičky Daniely Havlíčkové. Jak jsme informovali ve zprávě o výstavě, svou účastí se na úspěchu vernisáže podílel i Jaroslav Krček, který vzpomněl svých minulých vystoupení v Sobotce a na Šolcově statku.

Posledně se jednalo o večer ke vzpomínce na Vladimíra Komárka. Tehdy přijel do Šolcova statku na pozvání tehdejšího majitele objektu a přítele Vladimíra Komárka – Karla Samšiňáka, jehož jméno nese současná galerie v objektu.

Jaroslav Krček pobývá často na své chalupě v Lomnici nad Popelkou, kam jezdí už třiačtyřicet let. Při příležitosti vernisáže jsme ho pozvali k rozhovoru. Jaroslav Krček v něm mimo jiné ocenil prostředí statku: „Tady se vždy shromažďovaly pozitivní myšlenky, a to už je dáno samotnými výstavami. V poslední době tu vzniklo lapidárium z bývalé maštale – to je úžasný prostor… Velká gratulace, že se toto místo udržuje.“

Vyjádřil i svůj názor na současný stav kultury: „Stát kulturu nepodporuje vůbec… lidé bez kultury nemohou být, protože jsme byli kulturně vychováni a jsme kulturní národ, tak si lidé kulturní prostředí začali vytvářet sami. Jednou z takových záležitostí je i Šolcův statek.“

Při rozloučení jsme si s Jaroslavem Krčkem slíbili, že se zase brzy společně sejdeme při podobné příležitosti v Šolcově statku v Sobotce.
Úplné znění rozhovoru s Jaroslavem Krčkem najdete na internetových stránkách občanského sdružení www.solcuvstatek.cz.