K toku Javorky byli v sobotu přizváni starostové obcí a měst, jímž tato řeka protéká: Pecka, Lázně Bělohrad, Šárovcova Lhota, Ostroměř, Holovousy, Sobčice, Chomutice, Nevrátice, Staré Smrkovice a Smidary.

Staré Smrkovice byly devátým pořadatelem akce, která vznikla na popud bývalého starosty Šárovcovy Lhoty. Slavnost byla zahájena před obecním úřadem, kde k příchozím promluvil starosta Karel Sýkora.

„Javorka je nedílnou součástí našeho života, přináší dobré, ale někdy i nebezpečí v podobě záplav. S tím musíme počítat.“

Po vystoupení chomutických dětí se všichni vydali k řece. Zástupci obcí nasedali za asistence vodáků do lodiček, aby se vydali po proudu a u mostu do Ohnišťan plavbu zakončili. Zvládli ji všichni bez újmy a starosta Sýkora pak mohl společně s malým vodníčkem předat klíč od Javorky smidarské starostce Daně Draštíkové.

„Smidary jsou na toku poslední. Zda budeme pokračovat a vrátíme se na Pecku nevím, ještě jsme o tom nemluvili. Mrzí mě, že zrovna Pecka a Bělohrad tu nejsou,“ uvedl K. Sýkora.

Odpoledne pokračovalo zábavným programem, v němž vystoupil soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou a orchestrální sdružení Dalibor Hořice.