Již šestý ročník festivalu, na který se sjíždí posluchači nejen z celé České republiky, ale také ze zahraničí, letos obohatí zvuk barokních varhan, které prošly generální opravou a po desetiletích mlčení se opět rozezní v překrásné a akusticky mimořádné zámecké kapli Zjevení Páně.

Tato významná barokní stavba ve Smiřicích u Hradce Králové, jejíž autorství se přisuzuje Kryštofu Dienzenhoferovi (1655-1722), je po všech stránkách jako stvořená pro pořádání významné kulturní události.

Houslista Jaroslav Svěcený - dramaturg a spoluzakladatel Smiřických svátků hudby připravil, jak sám říká, pestrou kraslici koncertů, které by oslovily hudbymilovnou veřejnost napříč generacemi i žánry.
,,Varhany rozezní hned na třech koncertech vynikající čeští interpreti - Josef Popelka, Václav Uhlíř a Vladimír Roubal, z excelentních českých pěvkyň vystoupí sopranistky Zdeňka Kloubová, Ludmila Vernerová a mezzosopranistka Karla Bytnarová. Také instrumentalisté mají na tomto festivalu reprezentativní zastoupení - lucemburský flétnista Carlo Jans, belgický klavírista a skladatel Francois Glorieux, harfenistka Kateřina Englichová, violistka Jitka Hosprová, trumpetista Vladimír Rejlek…

Originální multižánrové projekty představí bravurní český cimbalista Dalibor Štrunc se svým souborem Cimbal Classic či Francois Glorieux s Richardem Pachmanem. Po úspěšné loňské premiéře jsme zařadili i dva koncerty projektu Vivaldianno, který za nedlouho obdrží platinovou desku za prodej stejnojmenného CD.

Početně největší interpretační obsazení bude mít závěrečný koncert, který se tradičně koná o Velikonočním pondělí - komorní orchestr Praga Sinfonietta a smíšený pěvecký sbor Vox Pragae přednese (mimo jiné) pod taktovkou Miriam Němcové nádhernou duchovní skladbu A. Vivaldiho Gloria D-dur pro soprán, alt, sbor, orchestr a continuo.Nedílnou součástí festivalu bude výstava fotografických obrazů Jadrana Šetlíka - ten se společně se mnou a mojí dcerou Julií také představí v Galavečeru portrétů a houslí, který inspirativní formou propojuje výtvarné a instrumentální umění,“ říká Jaroslav Svěcený, a dodává:

,,Chtěl bych touto cestou poděkovat všem osvíceným sponzorům, báječným a neúnavným spolupracovníkům a v neposlední řadě skvělému starostovi Smiřic Luboši Tuzarovi, bez kterých by tento festival nevznikl, nevzkvétal a nebyl tím, čím je - svátkem lidí, kteří i v dobách politicko - ekonomického chaosu považují za součást svého života hudbu a kulturu vůbec.“ www.festival.smirice.cz