V sobotu se na hradním nádvoří konalo tradiční oficiální zahájení, po němž následovala hodnocená přehlídka sborů, kterých se letos do peckovského sídla sjelo celkem dvanáct.

„Není to zrovna největší účast, ale nestěžujeme si. Letos si přijelo zazpívat více menších ansámblů, což nás překvapilo,“ říká za pořadatele Šárka Kodymová.

Odborná porota, které předsedal Martin Horyna z Jihočeské univerzity České Budějovice, udělila několik cen. Za kultivovaný komorní zvuk byl oceněn soubor Bacillus Essencis Dolní Chabry. Za stylovou interpretaci polyfonie Kollegium pro duchovní hudbu Klatovy.

Nejlepší

Oktet Praha byl jmenován laureátem festivalu. Cenu za přesvědčivou hlasovou kulturu si odvezl Nachti-Gallus.

Cena za samostatné výborné vedení sborů byla udělena sbormistryni Mgr. Sylvě Mafkové.
Uskutečnily se i semináře a koncerty pěveckých sborů, které vystoupily se svým volným programem. Neděli uvedla slavnostní mše v kostele, při které zazněla Palestrinova Missa Pappae Marcelli v provedení sboru Collegium 419 Praha a píseň Vesel se této chvíle v provedení všech zúčastněných sborů. Závěrečný koncert patřil sboru Collegium 419 Praha.

I když zájem diváků nebyl tak velký jako v předchozích ročnících, přesto se milovníci vážné hudby nemusí o osud slavností bát. Jak slíbili organizátoři, jubilejní desátý ročník se uskuteční v roce 2011. Snad se jej opět zúčastní i dívčí pěvecký sbor Amabile z Nové Paky, který zatím ani jednou nevynechal. A snad se na Pecku vrátí i aktivní Sylva Mafková, která současně vede tři soubory.
Šárka Kodymová dodává:

„Myslím, že slavnosti byly zdařilé, za což hovořila i spokojenost účastníků, kterým se u nás moc líbí.“ Kryštof Harant by měl určitě radost, že jeho zaseté hudební semínko na hradě Pecka vzklíčilo a nepřestává růst!

další snímky budou ve fotogalerii připojeny dnes po 7. hodině