VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidovému domu v Nové Pace je už osmdesát

Nová Paka - V neděli 27. dubna byla v malém sále městského kulturního střediska zahájena vernisáží výstava, připomínající veliké nadšení spolků, které dokázaly za pět měsíců postavit Lidový dům – „Orlovnu“, nyní MKS. Hlavním hostem byl arcibiskup ThLic. Karel Otčenášek, PaedDr.h.c.

28.4.2008
SDÍLEJ:

Materiály vypovídající o dění v novopackém Lidovém domě.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Výstava potrvá v prostorách MKS až do září a bude ji možné zhlédnout v pracovní dny od 8 do 12 hodin a od 13 do 15.30 hodin nebo jednu hodinu před plánovanými představeními.

Připomňmě si krátce historii budovy, jejíž základní kámen byl položen 29. dubna 1928. Objekt byl slavnostně otevřen 30. září 1928. Se stavbou Lidového domu je spojena činnost dvou spolků a jedné politické strany.

Jedná se o Katolickou vzdělávací jednotu pro Novou Paku a okolí, Jednotu čs. Orla a stranu lidovou. Pro stavbu Lidového domu – „Orlovny“ vytvořily společně Družstvo pro vystavění tělocvičny Orla čsl. v Nové Pace. Po dokončení stavby vznikl Spolek pro údržbu Lidového domu. Slavnost položení základního kamene byla vykonána 29. dubna 1928.

„V Lidovém domě nalézají se tělocvična Orla (25x18 m) se stálým jevištěm, šatny, sprchy, spolkové místnosti s knihovnou (o 1160 svazcích), čítárnou, klubovnou, prodejnou a skladem Lidového konsumního družstva (zal. v r. 1918). Náklad činil 490 000,- Kč.“ (Novopacko)
Slavnostní otevření Orlovny a Lidového domu se konalo v rámci oslav desetiletého trvání republiky dne 30. září 1928.

Roku 1952 byl Lidový dům přebudován na kulturní, provedeny byly velké adaptace. Dnes se chystá jeho další přestavba na multifunkční centrum. (bk, red)

Místo události:
28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Klára Dostálová: Na zázraky nevěří, ale volební účast odhaduje na 70 %

Hořice - Klára Dostálová z Hořic, náměstkyně ministra pro místní rozvoj, jednička na kandidátce ANO 2011v Královéhradeckém kraji při svém hlasování v hořické hasičské zbrojnici uvedla:

Nejmenší Petrovičky nemají ani obchod, na pivo chodí k sousedům

Petrovičky - Občané obce s nejmenším počtem obyvatel v Královéhradeckém kraji volí na dvaceti metrech čtverečních.

Volby z nemocničního lůžka. Pacienti chtěli volit

Jičín - V sobotu po půl deváté zamířily do Oblastní nemocnice v Jičíně s přenosnou urnou Romana Kadlecová a Dominika Raulímová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení