O posledním dubnovém víkendu se v budově gymnázia a střední pedagogické školy uskutečnil 12. ročník Mezinárodní houslové soutěže Josefa Muziky O novopacký achát.

Klání se odehrálo v aule a dvou učebnách, výkony 45 soutěžících ve věku od 6 do 18 let, rozdělených do 6 kategorií, posuzovalo 15 porotců. Mezi nimi i Barbara Sliwicka – Wysocka a profesor Martin Dennemarck ze Schorndorfu. V čestném předsednictvu usedl syn Josefa Muziky Rudolf Muzyka (87 let).

V čem byla letošní soutěž výjimečná, to nám objasnila za organizátory Ludmila Krausová.
„Letošní 12. ročník se může těšit ze dvou velkolepých cen, které byly poskytnuty pro vítěze. Jednou je Cena Rudolfa Muzyky v podobě hudební múzy z křišťálového skla, jejímž autorem je mistr sklář Radek Brezar z Plavů - rodné obce houslového pedagoga Josefa Muziky. Hlavní a nejdůležitější cenou je supermoderní smyčec od známého houslaře Petera Benedeka z Mnichova. Je vyroben z materiálu karbon a odborníci jej považují za převrat v houslové hře.“ A my doplňujeme, že cena nástroje je přibližně 500 eur.

Hodnocení

Soutěž pro mladé talenty kladně hodnotil předseda poroty Pavel Kyncl: „Vše je perfektně organizované, obdivuhodné. Je to vynikající příležitost pro mladé umělce, aby předvedli svůj um.“
Mistr Josef Muzika, houslový virtuos a pedagog se narodil 24. května 1894 v Plavech, zemřel 13. února 1982 v Nové Pace. Syn venkovského muzikanta se učil hře na housle v Brně (1906 až 1908), na mistrovské škole O. Ševčíka v Písku a ve Vídni (1908 až 1913).

Z jeho rodné vsi přijela v sobotu do Nové Paky místostarostka Hana Škaloudová, obec navíc akci podpořila finančně. Na úhradě pořizovacích dvou- settisícových nákladů se 80 tisíci podílelo město, Nadace Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, OSA, kraj a další.

Devítiletá Eliška Kukalová z Prahy není v Nové Pace nováčkem. Na housle hraje pět let a letos ve své kategorii (II.) obsadila druhé místo. Vítězství si totiž připsala Pavla Tesařová rovněž z Prahy.
První příčku v III. kategorii obsadila Ivana Králíčková z Uherského Hradiště.

Výsledky ostatních kategorií přineseme zítra i s videozáznamem a rozhovorem s Rudolfem Muzykou.