V Centru Vyšehrad, kde své práce prezentuje dvacet hendikepovaných klientů chráněné dílny, začal ruch už v neděli, kdy sem zavítaly především rodiny s dětmi. Včera se tu dveře netrhly se školáky, dětmi z mateřských škol a s dalšími hosty.

 Jak popsala vedoucí zařízení Ilona Hylmarová, v letošním roce se výstava specializovala na keramiku.

 „Vedle klasiky představujeme i novinky, například prořezávané aroma lampy, na zakázku zhotovíme keramické vizitky na dveře, popisná čísla i třeba obkladačky do koupelen. To všechno naši klienti zvládnou.“

 Návštěvníci tu ale našli i výrobky z proutí, tkané koberce, prostírání, pomůcky do kuchyně, šité polštářky. Erik Urban ze čtvrté třídy ZŠ v Komenského ulici si tu vybíral dárek pro maminku, jeho kamarád Jenda si koupil drobnost pro sebe.

 „Po keramice je asi největší poptávka, navíc ji nyní nabízíme na dekorativní tapetě zabalenou v celofánu,“ říká Ilona Hylmarová.

 Chráněnou dílnu provozuje občanské sdružení Život bez bariér. Jeho zástupkyně Jitka Fučíková uvedla, že nedělní program byl tentokráte v novému duchu. V úvodu totiž vystoupilo osm klientů z nově otevřeného denního stacionáře. Recitovali básničky, vyprávěli o jaru.

 „Moc nás potěšilo, že přijeli návštěvníci i z Pardubicka, Vrchlabska, zástupci Libereckého i Královéhradeckého kraje, hendikepovaní ze skřivanského ústavu,“ říká Jitka Fučíková.