Sešli jsme se ve středu 4. prosince na svátek Barbory v restauraci. Přirozeně se hned rozproudila debata o počínání ČEZu se zamyšlenou „loterií“ pro rok 2010. Odběrateli, zvol si do února 2009, chceš-li platit el. energii jako v roce 2009, nebo o 10 % více v roce 2010, ale zajištěnou. Buď proděláš, nebo ne. O tom rozhodne energetická burza Evropské unie.

Ta ovšem rozhoduje v evropských cenových realitách mezd a ne ve finančních možnostech v Čechách. Už teď odběratel musí složitě vypočítávat cenu elektrické energie tak, aby zajistil, kolik stojí denní, noční kWh a pevný plat za jistič. V minulosti byly ceníky jednoduché. Podle zvolené sazby si každý odběratel zjistil, kolik bude platit. Nechápeme cenovou politiku. Lidé zase budou více topit uhlím, dřevem a zatěžovat ovzduší.

Dále jsme besedovali o našich aktivitách v pracovní činnosti a vyprávěli si různé události, které jsme za skoro 40 let prožili. Na setkání byli i pracovníci z Hořic, Ostroměře a Lískovic.

Již vloni jsem chtěl napsat o jednom z nás. Myslím si, že v tomto skromném člověku, který celý život pracoval na rozvodně Nová Paka, je dobře pár řádků napsat.

Pepa Prošvic je na pohled nenápadný a příjemný člověk. Jakmile začne být teplo a je všude „milo“, tak Pepa osedlá svoje kolo, na které naloží vše potřebné na cestu a vyjede do světa. Již mnoho let na kole brázdí nejen po vlastech českých, ale také po Evropě. Byl snad ve všech státech okolo. Tu projede Francií, vezme to přes Španělsko, Rakousko, Itálii, projede si Alpy. Každý rok šlape na kole Evropou. Letos byl ve Švédsku, Finsku a Pobaltských republikách. Za 35 dnů ujel přes 4000 km. Získává nové poznatky, přátele a dobře reprezentuje naši vlast. Má mnoho fotografií a při jejich prohlížení a vyprávění jsme se dobře bavili.

Z odpoledního posezení byl najednou večer. Popřáli jsme si pěkné prožití svátků vánočních a hlavně hodně moc potřebného zdraví. A za rok se zase doufejme sejdeme na pokec. Miroslav Dlabola, Štikov