Tato komplexní celoroční soutěž byla letos zaměřena především na problematiku trvale udržitelného rozvoje a ochrany přírody. Obsahovala však i různé další úlohy z fyziky, chemie, biologie, zeměpisu a matematiky.

Po osmi soutěžních kolech, která proběhla od září do března, bylo letošní klání zakončeno finálovým písemným testem, tzv. Přírodovědnou ligou mistrů. Po napínavém finálovém souboji se nakonec vítězem stal letošní maturant ze třídy 4.G David Friček, který doslova na cílové pásce předstihl dosavadního lídra soutěže, kterým byl Phan Dai Cuong ze 3.G. Třetí místo z loňského ročníku uhájila Martina Fejfarová ze 2.G, loňský vítěz Václav Pilař ze 4.G skončil těsně čtvrtý.

Velmi příjemným překvapením letošního ročníku se staly výkony mladých soutěžících z nižšího stupně gymnázia, zařazených v tzv. kategorii Junior. Vítězka této kategorie, Tereza Janatová ze sekundy, skončila v absolutním pořadí na krásném pátém místě. Po loňském 16. místě tak získala titul Skokan roku za největší skok v celkovém pořadí. Skvěle si vedli i její spolužák ze třídy Vojtěch Tázlar (celkově osmý) a kvartánka Kristýna Voráčková, která na 9. místě získala cenu Objev roku pro nejúspěšnějšího nováčka soutěže.

Pozoruhodný byl i výkon Jaroslava Moravce ze sekundy, který naskočil do Přírodovědné ligy později, ve finálové Přírodovědné lize mistrů však doslova smetl všechny své soupeře včetně letošních maturantů a celkově se zařadil na 11. místo. Letošního ročníku se celkově zúčastnilo 34 soutěžících, tedy o tři více než loni. Ukázalo se, že přírodovědné předměty nejsou na novopackém gymnáziu popelkou, a také že ekologická problematika není jeho studentům cizí. Vždyť škola získala v loňském roce 3. místo v soutěži o nejekologičtější školu Královéhradeckého kraje.

Součástí letošního ročníku Přírodovědné ligy byla i soutěž o nejlepší logo ligy, ve které v konkurenci osmnácti velmi zdařilých návrhů zvítězila studentka třídy 2.G Lenka Šulcová.

Okamžitě po skončení slavnostního vyhlášení výsledků nasedli jeho účastníci do autobusu a vydali se na exkurzi do libereckého science centra IQ park.

V příštím roce oslaví novopacké gymnázium sté výročí své existence a to se samozřejmě projeví i v šestém ročníku Přírodovědné ligy, jehož hlavním tematickým zaměřením budou objevy vědy a techniky za posledních 100 let. Vypadá to tedy, že nás čeká další zajímavý soutěžní ročník.
Více informací o Přírodovědné lize najdete na stránkách www.gymnp.cz v sekci Přírodovědná liga. Josef Křeček