VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z muzea: Písničkářské obrazy ke kramářským písním

Nová Paka – /1./ V seriálu z Městského muzea v Nové Pace představíme našim čtenářům unikátnímí nálezy ze zdejších sbírek.

8.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázek.Foto: Archiv muzea Nová Paka

Městské muzeum v Nové Pace sice nevlastní sbírku tištěných textů kramářských písní, ale zato se může pochlubit velice zajímavými písničkářskými obrazy, dobovou kresbou zpěváků před obrazem „Velká vražda v Baborách“na podloubí náměstí v Nové Pace od Adolfa Mádle a fotografií dvojice písničkářů z Nové Paky před parodistickým obrazem k písni o loupežných vrazích Schenkovi a Schlossarkovi.

Kramářské písně se zrodily jako jakýsi druh letákové literatury už počátkem 16. století. K nám se dostaly později a největšího rozkvětu dosáhly v 19. století.

Písničkářské obrazy byly rozděleny na libovolný počet polí, malovány byly narychlo a řemeslně. Výjevy byly zřetelné, komické, ale i naturalisticky drastické. Potulní zpěváci byli lidé z okraje společnosti – žebráci, bezdomovci, zkrachovalí řemeslníci, vojenští vysloužilci atd. Hudební doprovod většinou zajišťoval muž, který mohl hrát na flašinet, niněru, housle. Zpěv obstarávala žena nebo družka a při tom ukazovala na obrázky, držela misku na peníze. Někdy hrála na harfu a zpívala. Ženy nebo děti také prodávaly tištěné kramářské písně.

Jejich námětem byly většinou oblíbené „mordičky“ a jiné tragédie, tedy vesměs tklivé příběhy. Někdy se objevovalo vlastenecké cítění nebo satira. Melodie byly pochopitelně známé z jiných oblíbených písní.

Písničkáři byli vítáni, přinášeli nové zprávy, příběhy a zábavu. Často dostávali místo peněz stravu. Vraťme se však raději k našim písničkářským obrazům, které nám v mnohém z dnešního pohledu připomínají karikatury, kreslený film na pokračování, ale nakonec i komiks.

V Nové Pace byla vystoupení kramářských nebo jarmarečních zpěváků asi dost častá. Jistě na to měly vliv populární hrubé pouti, které se konají po 15. srpnu, protože klášterní kostel je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie.

V novopackém muzeu máme písničkářský obraz i s textem, který zaznamenal včetně notového přepisu sběratel písní Emanuel Jankovec. To je velká vzácnost, protože obraz i text se zachoval opravdu zřídka. Jde vlastně o parodii, která má název „Nová příkladná píseň pro výstrahu všem divokým mládencům a krotkým pannám na světlo vydaná“. Další parodii na obrazovou píseň bez textu získal můj předchůdce Otakar John v roce 1956 od sester Kotíkových, neteří Adolfa Mádle, který byl původně punčochářem.

Tempera na papíře má název „Štikovská tragédie a neb o nenažraném šeuci“. Na jednoduché kresbě poznáte, že švec ze Štikova měl moc rád švestkové knedlíky. Žena jich navařila celý škopek, švec se jich nacpal tolik, že mu protrhly hrdlo a pobily celou rodinu. Nakonec je vidět „funus“ s rakvemi členů rodiny, který směřuje Svatojánskou ulicí k packému hřbitovu a kapli Matky Sedmibolestné.Miloslav Bařina

8.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Investiční plány Hořic na příští rok

Eva Baranová se narodila šťastným rodičům Marii a Martinovi Baranovým 11. prosince. Po porodu vážila 3,22 kg a měřila 50 cm. Doma ve Valdicích na Evičku čekal šestiletý Adam.
5

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Dorazí světlo z Betléma

Stará Paka - Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Za Česko jej tradičně přeberou skauti a skautky z Brna.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Sváteční slovo pastora a mladí hudebníci. Hotel Centrál ožil adventním koncertem

Nová Paka - V novopackém Hotelu Centrál, který se pyšní zrekonstruovaným vchodem a částí podloubí, se odehrál adventní koncert žáků mateřské a základní školy Brána.

Cenu města Jičína si převzal výtvarník Petr Heber

Jičín /FOTO/ - Z rukou starosty Jana Malého si v Porotním sále jičínského zámku převzal Cenu města Jičína za rok 2017 jičínský patriot, restaurátor, výtvarník, designer, ale i sportovec a všeuměl Petr Heber.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT