Zpráva z tisku: Tentokrát se nejedná o novou reality show, ale o společný vědecký projekt Evropské kosmické agentury a Institutu lékařsko-biologických výzkumů Ruské akademie věd nazvaný Mars 500. Skupina šesti „kosmonautů“ stráví od 3. června 2010 celkem 520 dní v úplné izolaci, kterou opustí až 5. listopadu 2011. Experiment probíhá v moskevském Pozemním experimentálním komplexu NEK.

Přicházíme do střediska kosmického výcviku. Každý z nás dostává svou kartu, na kterou během výcviku bude zaznamenávat své pocity – to, jak se mu podařilo úkol splnit. V televizi vidíme své předchůdce, kteří se snažili dobýt Mars před námi.

Hned zpočátku zjišťujeme zajímavé informace o vesmíru. Pomáhá slabikář (dokonce jsme se dozvěděli, jak se jmenuje nejbližší hvězda), různé encyklopedie a interaktivní tabule. Hodnotíme své snažení a pouštíme se do stavby našich raketoplánů. Alobal, papírové roličky, plastová lahev. Hned je tu kosmické plavidlo a již se pevně držíme sedaček, protože startujeme… three, two, one, zero…

Země se nám vzdaluje pod nohama. Pocit je to zvláštní, před námi se rozprostírá černota a hloubka vesmíru.

Skládáme dohromady informace o sluneční soustavě, pojmenováváme planety a s nadějí vyhlížíme Mars. Nejprve ale musíme udělat mezipřistání na Měsíci. Vzpomínáme na prvního člověka, který zde před námi přistál, a na jeho počest vybarvujeme obrázek s ním a mnoha šlápotami.

Další fáze letu je obestřena tajemstvím, neboť jsme se potkali s mimozemšťany. Spočítali jsme jejich množství a pomohli jim sestavit několik létajících talířů.

Nejhezčí ale zajisté je uskutečněné přistání na Rudé planetě. Hned po vystoupení z kosmického modulu dostáváme certifikát, díky němuž se můžeme honosit titulem „Kapitán vesmírné lodi“.

Ani jsme se nenadáli a je konec naší expedice. Tak zase někdy… ⋌Kosmonauti z 1. třídy