Akce měla mnohem hlubší smysl než jen tradiční vystoupení. Byla podporou buskerského umění.

„Buskeři vždy hráli samostatně, nebo společně, pokud se dohodli. Naše iniciativa Buskerjam slouží k tomu, aby hudebníci získali platformu, nějaké zázemí. K tomu přesně jsou nedávno spuštěné webové stránky Buskerhjam. Abychom o nich dali vědět, pořádají se jednoduché akce. Mají zlomit v Česku rozšířenou myšlenku, že buskeři jsou nuly hrající na ulici. Kdepak, ve světě se jedná o skutečně uznávané umělce," vysvětlil Antonín Kopp z iniciativy Buskerjam.

Na rohu Valdštejnského zámku vystoupili Richard Cortés jakožto Bob Dylan, skupina Cirkus Princip a proslulý mladý bard Jakub Ondra. Dobrovolníci mezi četné posluchače rozdávali dřívka i jiné hudební nástroje, aby se z obecenstva zrodil ten správný doprovod. Vykouzlit nádhernou atmosféru je tak jednoduché.

„Buskingu se věnuji čtyři roky. Upřímně řečeno, původně jsem neměl možnosti ke hraní, a tak jsem si je vytvořil. A teď je ten důvod takový, že bydlím sám, a je to moje práce," svěřil se nadšený Jakub Ondra. V ulicích Jičína vystoupil už čtyřikrát. Jedná se o místo, kam se velmi rád vrací. „Já Jičín zkrátka miluji, vždyť je to město pohádek. Doufám, že se pozdravím s Rumcajsem. Kéž bych ho potkal i s Mankou," podotýká s úsměvem.

Nejen hudba

Jičínskou dlažbu během sobotního koncertu ozdobily hvězdy slávy, jaké lze najít na chodníku v Hollywoodu. Byla na nich jména Bob Marley, Bob Dylan, Janis Joplin a David Bowie. Legendy, které začínaly právě hraním na ulicích. Busking je forma umění, která lidskou společnost provází odnepaměti.

Nový web fandí pouličním hudebníkům
Na počátku dubna byl spuštěn web www.buskerjam.cz, jehož cílem je informovat českou veřejnost o fenoménu jménem busking, neboli pouličním umění, a pomoci mladým začínajícím hudebníkům se zviditelnit.
Na webu se mohou hudebníci zaregistrovat, vkládat své hudební ukázky a zvát tak posluchače na místa svého pouličního hraní. Posluchačům, kteří mají rádi pouliční hudebníky, zase web umožní dozvědět se o nich více a sledovat, kde zrovna vystupují.
Hlavním ambasadorem projektu je bigbeatová ikona Vladimír Mišík, který kdysi začínal hrát pod širým nebem. „Hráli jsme tehdy s kamarády v Letenských sadech. Lidi se usmívali, takže jsme snad už tehdy rozdávali radost," vzpomíná Mišík. Projekt se rozhodl podpořit, protože je podle něj muzika senzační komunikační fenomén, zpívání a hraní před lidmi bývá vzrušující zážitek jak pro hudebníky, tak i pro posluchače. „Hudebníci vzhůru na ulici, ať je v našich městech veseleji," vyzývá Vladimír Mišík.
Na web bude psát o svých zážitcích z pouličního hraní také mladý písničkář Jakub Ondra. Čtyřikrát týdně hrává naživo v Praze na Staroměstském či Václavském náměstí.
Stránka nabídne také příběhy a rozhovory s dalšími muzikanty a lidmi, kteří mají k pouličnímu umění blízko. Celá aktivita je součástí celosvětového projektu The Busking Project www.thebuskingproject.com
Spuštění webu www.buskerjam.cz přivítal i Dalibor Zíta, jeden ze zakladatelů iniciativy BuskerVille, která dlouhodobě prosazuje provozování pouličního umění v Praze. „Bylo by dobré, aby v Praze vznikla sebevědomá a funkční buskerská scéna. Projekty jako je třeba Buskerjam.cz, mohou pomoci buskerům prosadit se a dokázat, že pouliční umění není žebrota, ale má potenciál veřejný prostor u nás obohacovat," míní Zíta.