Úvodní slovo bude mít starosta města Vladimír Mastník, v kulturním programu vystoupí Vlasta Morávková – recitace veršů M. Stroleného, Radmila Makovcová a Libor Zikeš – zpěv a Roman Šolc – klavírní doprovod.

Akademický malíř Franta Patočka se narodil před sto lety 10. března 1909 v Lomnici nad Popelkou, zemřel 30. června 1996 v Liberci. Pochován je na lomnickém hřbitově.

Po studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové se vrátil do rodné Lomnice, kde pak pracoval v propagačním oddělení tehdejší fy P.A. Šlechta a syn. V Lomnici byl činný i v ochotnickém divadelním spolku J.K. Tyl. V mládí byl zde i aktivním skautem. V roce 1945 se s rodinou odstěhoval do Liberce, kde pak byl zaměstnán jako grafik – návrhář v Severočeských tiskárnách.

V Liberci byl dlouholetým spolupracovníkem krajanského spolku Česká beseda, ilustroval jejich časopisy a jiné jejich tisky. Byl též spolupracovníkem krajan. spolku Karoliny Světlé v Českém Dubu. V Liberci působil i jako pedagog tehdejších lidových škol umění. Jeho činnost byla mnohostranná. Tvořil kresby, pastely, oleje, monotypy a zabýval se i plastikou. Věnoval se i grafice, navrhoval plakáty, za některé dostal i první ceny v soutěžích.

Na Lomnici však nezanevřel, jezdil sem na dovolenou, na soboty a neděle. Maloval zde a kreslil rázovité roubené chaloupky. Vydali zde pak postupně čtyři knihy s jeho kresbami nazvané Mizející krása domova. První díl s předmluvou Jarmily Glazarové vyšel v roce 1969 a pak ještě ve druhém rozšířeném vydání roku 1985. Druhý díl vyšel roku 1979 s předmluvou jeho přítele profesora Jaroslava Tomsy, třetí díl pak v roce 1982 s předmluvou Marie Kubátové a po Patočkově smrti vyšel ještě díl čtvrtý s předmluvou hudebního skladatele Jaroslava Krčka.

Vlastivědné muzeum ve Vysokém nad Jizerou vydalo roku 1989 knihu Patočkových kreseb z Vysocka a Rokytnice nad Jizerou pod názvem U nás na horách, s předmluvou Marie Kubátové.

Výstava F. Patočky v lomnickém muzeu potrvá do 28. dubna a bude pro veřejnost otevřena úterý až pátek 8 – 16 hodin, sobota 9 – 16 hodin a neděle 9 – 12 hodin. Vladimír Mikule