Stalo se již krásnou tradicí, že po dvanáct let se amatérské ochotnické soubory nejen jizerské oblasti sjedou do lomnického Tylova divadla, aby před porotou (letos složenou z pánů Rudolfa Felzmana, Dušana Zakopala a Jana Hlavatého), diváky a zejména kolegy z ostatních souborů sehráli představení, jež pilně leckdy i celý rok nacvičovali.

A že se za poslední rok v Pojizeří urodilo! Do Lomnice se již v pátek 6. března začaly sjíždět soubory z Turnova, Tanvaldu, Železného Brodu, Semil, Nové Vsi nad Popelkou, ale i Hradce Králové. Všechny vítali v prostorách Tylova divadla domácí ochotníci, kteří se bedlivě starali o průběh celé přehlídky, ale také uvedli jednu ze čtyř her, které mají v tomto roce na repertoáru - Paní ministrová. Příběh nahlouplé Živky o jejích trampotách poté, co se stane paní ministrovou, odstartoval třídenní kolotoč. Tentýž den se také divákům představili turnovští ochotníci z divadelního studia A. Marek s hrou Tři sestry, upravenou dle Čechova.

V sobotu následovala představení Temné aleje divadla Jesličky z Hradce Králové, Šílená Gréta, tragikomedie o životě a smrti v podání železnobrodských ochotníků z divadelního souboru Tyl. V 17 hodin přišla na řadu hra, která potěšila a zahřála na duši každého správného ochotníka - Rejžák z Prahy, líčící trampoty malého divadelního spolku, v podání Tan〜 valdských ze spolku E.F. Burian.

Večer se dostalo i na kamarády ze Semil z divadelního spolku Podio a jejich lehkou komedii z vděčného prostředí plastické chirurgie Uděláte mně to znova!, jež pobavila snad všechny diváky.
V neděli podvečer, po vyhodnocení celé přehlídky, zhlédlo zaplněné Tylovo divadlo představení novoveských ochotníků, téměř operetku Zlý duch Lumpacivagabundus aneb Ludrácký trojlístek, volně zpracované na motivy J. Nestroye.

Porota ocenila pestrou dramaturgii - na přehlídce byla zastoupena jak situační a slovní komedie, drama, tak trochu muzikál. Zároveň nominovala Turnovské za Tři sestry na národní přehlídku do Děčína a dvě inscenace pro tuto přehlídku doporučila - Rejžáka z Prahy tanvaldských ochotníků a líbivé drama divadla Jesličky Temné aleje. Nejpozitivnější bylo, že úroveň všech představení byla opět o stupínek vyšší než loni, a to je příslibem dalších krásných chvil strávených na ochotnických představeních.

Přesto, že přehlídka je soutěžní, soutěživost jde stranou. Tento víkend je především pořádán jako možnost setkání souborů, vzájemné poznání se a snad i přiučení se něčemu novému. Tak ať žije amatérské divadlo v Pojizeří alespoň tak, jak tomu bylo doposud.

Závěrem se sluší za všechny zúčastněné poděkovat divadelnímu spolku J. K. Tyl z Lomnice nad Popelkou - byli to právě lomničtí ochotníci, kdo se o přípravu a chod celé přehlídky znamenitě staral. Doufejme, že podobně příjmeně strávené chvíle na nás budou čekat i v letech příštích. Petr Sádek