Foerstrovy dny – Libáňský hudební máj patří ke stěžejním akcím a stálicím Jičínska a celého Královéhradeckého kraje. Záštitu nad akcí převzala Česká komise pro UNESCO.

Foerstrovy dny bývají nazývány komorním festivalem, protože probíhá ve čtyřech májových sobotách. Nabízí ovšem výjimečné umělce a zřetelné společenské uplatnění. Závěrečný, pátý koncert festivalu se koná až 20. září 2008.

Program

Magnetem se nepochybně stane program s názvem “Le voci celesti – krásné hlasy“. Zlatá nit festivalu, která přivádí výjimečné interpretační osobnosti.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční dnes v 19 hodin vystoupením Evy Urbanové. Koncert se koná pod záštitou ing. Pavla Bradíka, hejtmana Královéhradeckého kraje.

Operní hvězda na vrcholu svých tvůrčích sil je nositelkou prestižního francouzského titulu Rytíř řádu umění a literatury Francie, americké ceny Grammy, kanadské ceny Dora Mavor Moore Avard. Hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku a na předních světových operních scénách.
Od společnosti Supraphon přijala jubilejní platinovou desku. Na programu zahajovacího koncertu jsou písně a árie z českých a italských oper.

Na druhém koncertě, v sobotu 17. května, hostuje tenorista světového jména Peter Dvorský. “Vím, že Peter Dvorský je jediný, kdo má nejen úžasný hlas, ale zpívá i čistě,“ prohlásil slavný Luciano Pavarotti, když si v roce 1976 mladého umělce pozval na pěvecký koncert v Modeně v Teatro Comunale.

Dominantou programu jeho koncertu v Libáni jsou slavné písně a árie z oper – Puccini, Bizet, Dvořák, Čajkovskij, Tosti.

Koncert se koná pod záštitou pana Ladislava Balleka, velvyslance Slovenské republiky.

Malý čertík

„Jsem malej, ale šikovnej…“ tak často cituje publikum známou českou herečku a zpěvačku Yvettu Blanarovičovou jako roztomilého pohádkového čertíka.

Yvettu Blanarovičovou známe také jako Zuzanu z televizního seriálu Pojišťovna štěstí, hostuje na předních divadelních scénách a v muzikálech Carmen, Cats, Lída Mordenová aj. Získala prestižní Cenu Thálie za nejlepší ženský výkon v muzikálu My fair lady.

Foerstrovy dny pozvaly Yvettu Blanarovičovou na sobotu 24. května do zajímavého programu – melodie ze světového muzikálu a španělský repertoár. Hostem večera bude m.j. Marco Pillo – španělská kytara.

Mezi nejmladší hosty přehlídky významných umělců patří sedmnáctiletá klavírní hvězda Kristina Stepasjuková. Přijede se skvělou pověstí vítěze četných mezinárodních soutěží, především jako laureátka mezinárodní klavírní soutěže Carl Czerny. Sedmnáctiletá klavíristka se představí s velmi náročným programem – Beethoven, Liszt, Chopin. Její koncert se koná v sobotu 31. května.

Na závěrečném koncertě Foerstrových dnů – Libáňského hudebního máje, který se koná až v sobotu 20. září, hostuje zpěvák a kytarista František Nedvěd se svou skupinou TIEBREAK. Koncert Neváhej a vejdi potěší country a trampskou muzikou. Zdeněk Vokurka