A to nejen každoročním konáním letního hudebního festivalu, přátelům umění nabízí nový druh programu, který představí špičky naší kultury, aby se publikum hodně dozvědělo, přitom se i pobavilo, aby poznalo poutavé vyprávění hosta, který hoří pro svou profesi. Tak jsme vymysleli Poetické podvečery se starožitným křeslem pro hosta.

Zachované inventáře majetku dávných předků nejednou dokládají, že křesla bývala v mobiliáři něčím zvláštním, neboť na tomto „čestném“ typu nábytku sedávaly zpravidla výjimečné osobnosti.

Křeslo si dodnes zachovalo svůj význam, představuje synonymum pro každého, jehož si vážíme, jemuž vyjadřujeme úctu, lásku a přátelství. Důkazem jsou Poetické podvečery, v nichž je křeslo připraveno pro vysoce moudré osobnosti z oblasti hudby, divadla, literatury, publicistiky i novinářství.
A nemusí to být reprezentační koncertní sál, kde se budeme každý měsíc společně setkávat. Zaujala nás cukrárna Karolínka v samém srdci náměstí Libáně.

Tady v intimním „ sladce “ laděném prostředí posadíme hosta na úctyhodné křeslo, zblízka obklopené posluchači, aby měli pocit, že vypravuje jako ke svým nejbližším přátelům. Není možné opomenout doteky s hudbou. Patří do rytmu myšlenek vypravěče.

Poetické podvečery zahájíme pozváním vnuka skladatele Antonína Dvořáka (III.) ve čtvrtek 14. října v 17 hodin. Génius, člověk a táta Antonín Dvořák je téma prvního pořadu.

Vnuk slavného dědečka bude vypravovat nejen o tatínkovi, druhém synovi A.Dvořáka, vyvolá jedinečnou atmosféru skladatelova soukromí a rodinného života, také připomene něco z Mistrova díla výběrem z historických i současných zvukových záznamů.

Setkávání s osobnostmi našeho kulturního i veřejného života pořádá obecně prospěšná společnost Foerstrovy dny, autorkou námětu je spolupracovnice společnosti Pavlína Kaprasová. Bude plně vsazeno na zájem návštěvníků, zda během nejhlubších podzimních a zimních měsíců, kdy se festival Libáňský hudební máj nekoná, přijdou a podpoří tuto myšlenku. Koho lákají Poetické podvečery s křeslem pro vzácného hosta, může je navštěvovat zcela volně.
Pouze je nutno zajistit si místa včas. Takový je dárek milovníkům umění. Podrobné informace prezentujeme na www.foerstrovydny.cz.
Zdeněk Vokurka