Přehlídka se koná na počest významné osobnosti města - Františka Matěje Hilmara, který působil na zdejší škole jako učitel. Jeho velkou láskou byla hudba, které se věnoval ve svém volném čase. Údajně je autorem první tištěné polky na světě - „Esmeraldy“.

Letošní ročník se pro nepřízeň počasí konal v místní sokolovně. Přehlídky se zúčastnily 3 dechové orchestry. ZUŠ Ledeč nad Sázavou, v jehož podání jsme v úvodu tradičně vyslechli polku Esmeraldu. V repertoáru dechového souboru Junior Praha zazněly nejznámější české skladby: Česká muzika, Až budou trumpety, Zůstaň tu s námi a Škoda lásky.

Třetím souborem, který v letošním roce oslavil 30 let od svého založení, byl dechový soubor ZUŠ Chlumec nad Cidlinou a jeho mažoretky. Soubor patří ke špičkám dechových orchestrů nejen v ČR, ale i v zahraničí. Předvedl skladby Boney-M, arr. Mirko Krebs a na přání pořadatelů Abba Gold od Roda Stewarta.

Diváckou cenu sympatie získal právě tento soubor. Dalšími hosty přehlídky byly soubory mažoretek Stonožky z Kopidlna a Bonbónky DDM Sluníčko z Lomnice nad Popelkou. Pestré odpoledne si divákům líbilo a všichni se již těší na pokračování tradice v příštím roce. Mgr. Jana Hladíková