Návštěvníci památky se vůbec poprvé ocitnou v době rytířských turnajů, kejklířů a středověkého života. Hned za branou hosty přivítají stylové kulisy, nářadí a stroje, postavy zámeckých poddaných, rytíři, tanečnice a muzikanti. Chybět nebudou trhovci a řemeslníci. „Akci doplní pestrý program pro děti. V zámecké rokli je čeká dobrodružství, na které nezapomenou. Určitě je zaujmou pohádkové postavy, ochočená zvířata i atraktivní soutěže,“ říká Tomáš Zachoval, ředitel hotelu Hrubá skála a lázní Sedmihorky.

Nudit se nebudou ani rodiče. Milovníci adrenalinové zábavy ve středověkém stylu se mohou těšit na lukostřelbu, trampolínu, slaňování, vyzkoušet si mohou také přemostění a další zajímavé atrakce.
„Zámek byl dosud vlastně uzavřeným místem pouze pro hosty. Chceme na něj ale vrátit život a ukázat lidem, jak původní majitelé v době jeho založení žili,“ doplňuje Tomáš Zachoval.

Datum založení zámku Hrubá skála není přesně známé. Z dostupných materiálů odborníci předpokládají, že ho založil kolem roku 1350 Hynek z Valdštejna. Původně se hrad nazýval pouze Skály. Koncem 16. století nechali Valdštejnové přestavět skalský hrad na renesanční zámek. Plán Albrechta z Valdštejna, aby Hrubá Skála tvořila hlavní strategický uzel celého Frýdlantského vévodství, zůstal ale nesplněný. Po požáru v roce 1710 došlo k jeho nové barokní úpravě. Roku 1821 ho od Valdštejna koupil pan Lexa z Aehrentalu. Zámek, jehož současná podoba je novogotická od roku 1960, sloužil jako rekreační zařízení.

Projekt „Poznejte středověk“ se bude konat na Hrubé skále v období letních prázdnin každý víkend od 10 do 16 hodin. Vstupné pro dospělé činí 60 Kč, děti do 12 let mají vstup zdarma.