Písňová tvorba nepatří k vrcholům jeho skladatelské činnosti, ale v pěvecké literatuře je velmi důležitá a má své nezastupitelné místo.

Písně Bohuslava Martinů jsou skvostem a pro mladé zpěváky i prubířským kamenem hlasové techniky, zpěvnosti a hudebního výrazu.

Pro naši školu – hořickou ZUŠ i pro celou hudbymilovnou veřejnost je ctí, že se můžeme stát součástí Mezinárodního projektu Bohuslava Martinů - MARTINŮ REVISITED 2010, který vznikl ke 120. výročí narození skladatele.

Z iniciativy paní Heleny Matyášové, předsedkyně krajské sekce ZUŠ a naší školy, je připraven koncert, na kterém se podílí osm uměleckých škol z hradeckého kraje.

Sám skladatel napsal více než stovku drobných písní a několik písňových cyklů. Většina drobných písní ani nebyla vydána. Často vznikly nahodile nebo k určité příležitosti. Dodnes jsou mnohé neoznačeny a o mnohých se ani neví.

Soubor „Dětské písně“ vznikl v Paříži a Martinů ho věnoval dceři svých přátel. Snad nejznámější písňové cykly „Písničky na jednu a na dvě stránky“ byly napsány na texty moravské lidové poezie a na koncertě v Hořicích je uslyšíme v kompletním podání žáků uměleckých škol. Určitě málokdo ví, že písňový cyklus Nový Špalíček napsal B. Martinů na Jamajce v r. 1942 a věnoval ho Janu Masarykovi. V prvním provedení u nás zazněl v podání Jarmily Novotné. I některé písně z tohoto cyklu uslyšíme v Hořicích.

Vedle známých písňových cyklů uslyší posluchači také „Dvě písně na slova Negerské poezie“ v podání Aleny Matějovské ze ZUŠ Nová Paka. Tento cyklus byl vydán poprvé a jeho rukopis je uložen v archivu Památníku B. Martinů v Poličce.

Na slova čínské poezie vznikla píseň Květ broskvoní (Čan-Jo-Su), kterou skladatel napsal pro českou zpěvačku M. Matějovskou. Píseň je zařazena v cyklu Deux Chanson. Její exotická melodika je zajímavostí ve skladatelově tvorbě. V Hořicích ji zazpívá student ZUŠ v Hořicích Václav Rachota.
A tak bychom mohli jmenovat další písňové cykly a další písně, které může posluchač slyšet na koncertě.

Jen tak pro zajímavost: množství mladých zpěváků, kteří mají zájem na koncertě zpívat, je tak velký, že by nám jeden večer nestačil. Vždyť jsou písně, které jsou obsazeny až pěti zpěváky.

Překvapením pro posluchače je vystoupení tria Akademie múzických umění Praha se skladbou Bergeretes a vystoupení dětského pěveckého sboru ZUŠ Hořice.

Díky finanční podpoře města Hořice a Nadace Bohuslava Martinů je pro milovníky zpěvu připraven koncert, který jistě zaujme svou neobvyklostí a svojí pěveckou náplní.

Zahajovací koncert festivalu se koná 3. listopadu od 18 hodin v divadelním sále hořické radnice.⋌ZdenaVaškovová