Včera (17. června) byla výsledná díla slavnostně představena. Sympozium se konalo v rámci oslav osmistého výročí narození známé světice a bylo jednou z částí rozsáhlého projektu, který zasahuje téměř do všech oblastí umělecké činnosti. Za touto celorepublikovou akcí stojí profesor Petr Piťha, který Hořice osobně navštívil ve čtvrtek.

Hotové sochy budou usazeny na vhodných místech v celé České republice. Zatím je jisté, že jedna přijde do Senátu, o další má zájem město Lázně Bělohrad. V Červeném Kostelci a v Bystrém u Poličky pracuje absolvent hořické sochařské školy přímo na místě. Další z plastik sv. Anežky, dílo maturantky sochařské školy v Hořicích Aleny Kubcové, bylo již slavnostně odhaleno v posledním květnovém víkendu na zámku v Myštěvsi za účasti pražského arcibiskupa Dominika Duky.

,,Pro žáky je to výborná příležitost zkusit vytvářet práci na zakázku a ne pouze na známku. Díky sympoziu se jejich jméno může stát známějším, což se jim do budoucna hodí,“ sdělil nám ředitel SPŠSK v Hořicích Josef Moravec. Studentka Andrea Kuříková, nyní ve třetím ročníku, pracovala na díle, které poputuje až do Senátu ČR, netušila, že ji sochařina tak chytne: ,,Nikdy bych si nemyslela, že mě to bude tak bavit. Nejlepší je hledat prostor a tvary v kameni. Na sympoziu jsem vytvořila postavu svaté Anežky, která drží kostelík symbolizující její posvátnost. Práce byla velice fyzicky náročná, měli jsme totiž poměrně málo času.“

Školy z Plzně a Českého Krumlova do Hořic poslaly své nejlepší studenty. Jedním z nich je i Jan Dominik Kudla ze třetího ročníku z Českého Krumlova: ,,Sochařinu máme v rodině. Nejdříve jsem přemýšlel o jiném uměleckém oboru, ale kámen mě zaujal, má své vlastní charisma, je krásný. Nakonec jsem se tedy rozhodl pro něj.“ A jak se líbilo studentovi Josefu Fryantovi z plzeňské školy na hořickém sympoziu? ,,Byl tu výborný kolektiv, to v Plzni nemáme, všichni jsou přátelští, vstřícní. Hořice jsou navíc skvělé město pro umělce, inspiraci tu najdete na každém rohu.“