Děti kouzla milují a v předvánočním časem na ně někdy věří i dospělí, a když čáry pomohou dobré věci, proč ne? Hořický klub Klokánek pod vedením Jany Bouzkové, který sdružuje rodiny pečující o dítě se zdravotním problémem, nezapomněl na své příznivce a v pátek uspořádal benefiční akci právě na podporu handicapovaných. Tentokrát ve znamení kouzelnické show iluzionisty Pavla Kožíška, který do Hořic nebyl pozván náhodou.

 Řada z vás ví, že Pavel Kožíšek se ve městě trubiček narodil a dodnes má k němu blízké vazby. ,,Samozřejmě, jsem hořický patriot, všude se chlubím trubičkami. Jana Bouzková je moje spolužačka z gymnázia, velice rád jsem přijal pozvání,“ vysvětluje Kožíšek. Předváděl své triky před plným hledištěm. Překvapující bylo složení sálu. Mistr magie je zvyklý mít před sebou jen dětské diváky, do hořického kulturáku ale přišel i slušný počet dospělých. Malí si užívali skvělé show, kterou měl kouzelník se svým charismatem pevně v rukou, ti větší pozorně sledovali a snažili se přijít na kloub jeho trikům.

 Klub Klokánek program obohatil o prodejní výstavu fotografií hořického lékaře Václava Macáka, který sdružení věnoval některá ze svých děl. ,,Fotím již odmala, naučil mě to můj táta. Tyto obrázky vznikly v okolí Hořic, Chrudimky a v Krkonoších,“ informoval autor výstavy. Klokánek se snaží každý rok přijít s něčím novým. ,,Veškerý finanční výtěžek jde na podporu našeho klubu. Nechceme nabízet jen komerční akce, kterých je kolem plno. Snažíme vždy benefici nějak okořenit, udělat ji lepší. Minulý rok jsme například uspořádali třídenní výstavu Andělské Vánoce spolu s interaktivními dílnami zakončenou koncertem Boni pueri,“ vysvětluje hlava sdružení Jana Bouzková.

 Nyní má klub pronajatou část objektu Domu dětí a mládeže, která mu prostorově ani funkčně moc nevyhovuje. Pokud bude výtěžek akce dostatečný, pronajme si další prostory v Janderově ulici. V opačném případě by peníze šly na psycho – rehabilitační pobyt nebo na pokrytí nedostatku v rozpočtu. Příští rok totiž budou příspěvky od ministerstva práce a sociálních věcí až o třetinu nižší.

Klokánek je neziskové sdružení, funguje již deset let s mottem: Neutíkej sám, pojď pomalu s námi. Nejdříve díky němu byla založena třída pro děti se speciálními potřebami při MŠ Husova, potom vznikl rehabilitační ročník a dále byla zahájena spolupráce s místním Ústavem sociální péče. Dětem pomáhají k integraci i výtahy, které jsou v rámci projektu Hořice – město bez bariér instalovány v budovách ZŠ Husova a Na Habru. Základní škola Husova vzdělává dvě třídy handicapovaných. V jedné pracují asi s šesti těžce postiženými, v druhé je deset dětí lehce schopnějších. Haberská škola má asi šest ZTP dětí.

Klub má celkem padesát členů, z toho je 26 dětí. Od roku 2006 pomáhá i starším dvaceti šesti let, kteří již nejsou finančně dotováni státem. ,,Když je člověk mentálně na dvou letech, stárne a mobilita je čím dál horší, tak už vám ho nikdo nikde s takovou radostí nepřijme jako tříletého malého roztomilého broučka,“ vysvětluje Jana Bouzková. Praktický lékař Václav Macák dodává: ,,Čím bude medicína na vyspělejší úrovni, tím nebude bohužel počet postižených ubývat, spíš naopak. Udrží se totiž při životě děti, které by před několika lety nepřežily. Sdružení jako je Klokánek bude tedy do budoucna potřeba daleko více.“

Rozhovor s Pavlem Kožíškem najdeterovněž na tomto webu.