V sobotu se do Hořic opět vrátil, tentokrát už jako hotový sochař. Slavnostní vernisáží v Galerii plastik totiž zahájil svoji výstavu s prostým názvem Sochy. Úvodní slovo přenechal akademickému sochaři Vojtěchu Adamcovi, který přesně vystihl Středovu tvorbu.

V jeho dílech se snoubí jednoduchost s oblými liniemi lidského, a především ženského těla. Jiří Středa si určitě nepotrpí na pompéznost, ale spíše na lidskou přirozenost a jasnost, která je každému srozumitelná. V jeho plastikách nejde ani tak o skrytý význam nebo o hlubší poslání díla, jde především o objekt samotný. Podle jeho slov je totiž soch v České republice po čertech málo.

I když Středa tvrdí, že ho pokaždé zaujme něco jiného a nemá žádnou trvalou inspiraci, návštěvníci nemohou přehlédnout motiv ženského těla, které se v různých podobách objevuje v jeho plastikách.

Na otázku, která socha je jeho nejoblíbenější, Jiří Středa odpověděl: ,,Mně se vždy líbí ta poslední. Teď je to socha jménem Ráno.“ Další jeho díla můžete nalézt například v Pardubicích na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde spolu s Janem Klimešem zhotovili Vodní bránu, nebo v chrudimském Spolkovém domě, kde je umístěn jeho reliéfní triptych s názvem Dialog.

Výstava probíhá od 25. června do 22. srpna v Galerii plastik.