Na celém projektu se kromě Fondu budoucnosti podílel i Městský úřad Hořice, Královéhradecký kraj a samozřejmě hořická škola. Na celý týden měli studenti obou škol připravený bohatý program. V úvodu své návštěvy byli přivítáni na radnici místostarostkou Hanou Richtermocovou, navštívili Špindlerův Mlýn s výletem na Medvědín a procházkou k vyhlídce do Labského dolu, prohlídli si Hradec Králové a vrcholem návštěvy byl určitě výjezd lanovkou na Sněžku s následným sestupem přes Obří důl do Pece pod Sněžkou, kde na studenty čekal místní vláček, kterým podnikli okružní jízdu v okolí Pece.

Projekt byl naplánován na dva roky. V loňském roce hledali studenti stopy, které zanechali Vikingové na pobřeží Baltského moře, letos se zaměřili na Krakonoše v Čechách. Výsledky hledání zpracovávali v počítačových učebnách hořické školy do prezentací a videa.

Studenti hořické školy seznámili své německé přátele s českými krkonošskými pohádkami, v Hořicích našli sochu Krakonoše ve Smetanových sadech a největším překvapením byl mohutný Krakonoš, v něhož se přeměnila socha přímo před školou. Mnoho společného mezi Vikingy a Krakonošem studenti nenašli, ale základní cíl projektu byl splněn: čeští studenti si procvičili své jazykové znalosti v němčině, Němci odjeli plni zážitků a dojmů z naší vlasti. (jj)