Potkat bílou paní, potřást si rukou s Albrechtem z Valdštejna nebo se slavným Giacomem Casanovou, zaposlouchat se do klasické hudby… Akce se koná na mnoha objektech jak ve správě Národního památkového ústavu, tak soukromých po celém Česku.
Hlavním centrem kulturního dění Hradozámecké noci 2011 s koncerty, divadelními a multižánrovými představeními bude zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Mnoho zajímavého bude možné zažít i na východočeských hradech a zámcích.
Zámek v Náchodě nabídne večerní a noční prohlídky komnat s historickými postavami z doby třicetileté války, černou paní a dalšími strašidly. Bát se návštěvníci mohou při vyprávění zámeckých pověstí, legend a pohádek v Opočně nebo ve Starých Hradech u Jičína. Noční prohlídka se uskuteční také na zámku v Potštejně.

Nevšední kouzlo nočních prohlídek na hradě Kunětická Hora umocní promítání archivních dokumentů o této pamětihodnosti a závěrečná projekce němého Upíra Nosferatu v hradním sklepení.
„Nebojte se tmy aneb S baterkou na hrad“ zní pozvání na Litice, kde na návštěvníky čeká opékání špekáčků, noční osvětlení hradu, prohlídka věže a promítání dokumentu.

V Litomyšli příchozí zažijí spoustu zábavy s bílou paní, která bude všem rozdávat kaši. Půjde se s ní projet v historickém kočáře po zámeckém návrší. Uskuteční se rovněž velkoplošná projekce filmu Bílá paní Zdeňka Podskalského na stěnu nádvoří.

Program o akcích ve východních Čechách i jinde v České republice lze nalézt na: www.hradozameckanoc.cz
Předtím, než se rozhodnete některé místo navštívit, ověřte si, zda nepotřebujete rezervaci a informujte se o ceně programu. (zr)