Hradec Králové se tak letos stal jediným městem, kam Fero Fenič po skončení hlavního pražského festivalového programu zavítal. „Regionální ozvěny Febiofestu, které mimopražským filmovým divákům nabízejí možnost vidět alespoň některé z festivalových snímků, se v Hradci Králové konají už popáté a patří k nejlepším,“ řekl při této příležitosti Fero Fenič z pódia před velkým plátnem, kde se za pár okamžiků začal odvíjet příběh zahajovacího filmu.

Město na úvod

Dramaturgie festivalu letos sáhla poněkud nezvyklým směrem: regionální ozvěny Febiofestu v Hradci Králové otevřel americký akční film Město, který vloni jako svůj druhý režijní počin natočil hollywoodský krasavec, herec Ben Affleck. „Vybrali jsme jej do festivalové nabídky také proto, že Febiofest je jedinou příležitostí tento film vidět: nebyl totiž vybrán do české distribuce,“ řekl k úvodnímu snímku Fero Fenič.

„Febiofest je ve finanční krizi od svého zrodu - každý rok vzniká od nuly a tedy především z nadšení lidí, o čem svědčí i jeho rozpočet, který je nejnižší ze všech obdobných filmových festivalů u nás,“ řekl k otázce finančního zabezpečení přehlídky. „Letos bylo zvlášť dramatické udržet festival na jeho standardní úrovni, a to, že se to podařilo, je pro mě takový malý zázrak.“

Zbývající festivalový program

čtvrtek 7. dubna, multiplex CineStar
17.30 sál 5 A Woman, A Gun And A Noodle Shop
20.00 sál 5 Somewhere / Odnikud někam
17.30 sál 6 The Christening / Křest
20.00 sál 6 Marieke, Marieke

pátek 8. dubna, multiplex CineStar
17.30 sál 5 Tetro
20.00 sál 5 Sound of Noise / Zvuk hluku
17.30 sál 6 Maria Larssons eviga ögonblick / Věčné okamžiky
20.00 sál 6 Rabia / Vztek (Koprodukce Kolumbie – Španělsko. Rosa netuší, že se její milenec José Maria skrývá na půdě panského domu, kde pracuje jako uklízečka. José nešťastnou náhodou zabil předáka na stavbě a teď ji v domě s žárlivostí pozoruje. Romantický thriller získal Cenu poroty na MFF v Tokiu, film je adaptací knihy spisovatele Sergia Bizzioy. Režie Sebastián Cordero, hrají Icíar Bollaín, Martina García, Yon González.)