Svitavsko - Můžete popřát Olbramu Zoubkovi

Litomyšl – V sobotu v 16 hodin se můžete setkat s Olbramem Zoubkem v Kongresovém sále litomyšlského zámku. V pořadu Matiné s Olbramem Zoubkem, který se koná u příležitosti jeho 85. narozenin, zhlédnete filmový medailon. Na cokoliv se můžete Olbrama Zoubka zeptat při besedě moderované Pavlínou Kvapilovou. Můžete mu také osobně popřát k životnímu jubileu. Mezi gratulanty nebude chybět ani ministr kultury Jiří Besser. Pro každého účastníka připravuje Mistr pamětní reliéfní list.

Polička – Zajímavý program si připravili v Poličce na zahájení sezony v galerijních expozicích barokní radnice. Akce „Radnice známá, ale nepoznaná“ se koná v sobotu od 14 hodin. Můžete prozkoumat zákoutí poličské radnice a prohlédnout si skvosty galerijních sbírek. Do večera do půl deváté jsou připraveny v půlhodinových intervalech prohlídky výstavních sálů starého umění, kterými vás provedou postavy z obrazů i samotní umělci v dobových kostýmech.

Moravská Třebová – Oslavy Dne Země začnou v neděli ve dvě hodiny odpoledne v areálu domu dětí. Čeká na vás okrášlení vrbového přístřeší a vystoupení skupiny bubeníků z Duhového labyrintu. Připraveny budou zajímavé akce pro děti i pro dospělé.

Orlickoústecko - Mistrovství lodních modelářů

Vysoké Mýto - Výstava „Lodě světových válek“, kterou hostí Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, se od zítřka rozšíří. Přibude asi šest desítek modelů lodí přihlášených k mistrovství České republiky. To bude probíhat od pátečního odpoledne a veřejnosti bude přístupné po celou sobotu a v neděli do 12 hodin. Vedle již vystavených tří desítek pozoruhodných válečných plavidel budou k vidění lodě plachetní, miniatury lodí, lodě stavěné do lahví či žárovkových baněk, modely z plastu i kartonu. Exkluzivitou výstavy bude slavná Victory admirála Nelsona, postavená v měřítku 1:100, která je ověnčena řadou zlatých medailí ze světových i evropských šampionátů. Její stavba trvala sedm let.

Letohrad – Všichni příznivci swingu a jazzrocku jsou zváni v pátek do Domu kultury v Letohradě. V 19.30 hodin vystoupí Big Band Letohrad a zároveň se tu oslaví desáté výročí vokální skupiny „Oktet Girls“. Hosty večera jsou dlouholetí sólisté orchestru Gustava Broma – Mojmír Bártek a Jaromír Hnilička.
Knapovec – Tuto „květnou“ neděli od 16 hodin můžete zajít do knapoveckého kostela na divadelní představení o utrpení a smrti Ježíše Krista. Navazuje na tradici pašijí, které se před Velikonocemi hrály a zpívaly v každé vsi. Po představení jsou všichni zváni na občerstvení v duchu lidových tradic a židovských Velikonoc.

Chrudimsko - Na náměstí se budou pást kůzlata

Hrochův Týnec - V sobotu vás zveme na 3. ročník Hrochovotýneckého jarmarku, který se koná od 9 do 16 hodin v historické uličce pod kostelem v Hrochově Týnci. Je připraven bohatý program, mj. vystoupí Divadelní společnost Járy Junga, šermířská skupina Familiaris Domini Regis, bubenická skupina Ozvěny a imitátor Vlasty Buriana. Jarmark pořádá občanské sdružení Hroši.

Železné hory – V neděli se otevřou dveře vybraných památek v regionu Železných hor. Bude možné navštívit například Autokempink Konopáč, heřmanoměsteckou synagogu, keltskou expozici v Nasavrkách, hrad Lichnici, rozhlednu Barborka v Horních Raškovicích, Berlovu vápenku u Třemošnice a další turisticky zajímavá místa.

Chrudim – Jarní jarmark se uskuteční v sobotu od 8 do 12 hodin na Resselově náměstí v Chrudimi. Přijďte přivítat jaro spolu s dětmi z chrudimských mateřských škol. Připraveny budou ukázky pletení pomlázek, malování vajíček, malí návštěvníci jarmarku budou jistě obdivovat i kůzlata v ohradě.

Pardubicko - Vinařský půlmaraton uzavře centrum města

Pardubice - V sobotu se uskuteční Pardubický vinařský půlmaraton a 1. Pohárový závod handbiků. Hlavní závod odstartuje ve 12 hodin před Východočeským divadlem. Součástí akce bude bohatý doprovodný program. V 9.45 hodin začne již 9. ročník akce Pardubice na bruslích, v 9.55 bude odstartován závod Běháme pro zdraví s Jarmilou Kratochvílovou. V 10.40 hodin vyrazí na trať závodníci Českého poháru tandemů a handbiků. Kvůli půlmaratonu bude od 9 do 15 hodin uzavřeno centrum Pardubic.

Pardubice – V pátek se uskuteční ke 40. výročí divadla Sklep akce nazvaná Sklepní dámy pějí. Pardubice nebyly vybrány náhodně. Právě zde se totiž odehrálo první mimopražské představení. Koncert se koná od 20 hodin v ABC klubu. Představí se Lenka Vychodilová, Jana Hanáková, Hana Navarová, Marta Marinová a Monika Načeva za doprovodu souboru Les Choustilles a s citlivým průvodním slovem Tomáše Hanáka a Jiřího „Fero“ Burdy.

Královéhradecko - Zámecká kaple na Hrádku se otevře pro bohoslužbu

Hrádek u Nechanic – S historií Velikonoc a zvyky i tradicemi turisty seznámí akce „Velikonoce na zámku“, která se na Hrádku u Nechanic uskuteční od soboty 16. do pondělí 25. dubna. Podle kastelána Ivana Šenka bude o Velikonocích otevřena zámecká kuchyně, kde zájemci ve světové premiéře ochutnají sváteční zámecký likér. Návštěvníci mohou přijít na mši v zámecké kapli sv. Anny, kterou bude na Velikonoční pondělí od 9 hodin celebrovat páter Marián Benko. Zámek bude od pondělí 18. do středy 20. dubna přístupný jen pro předem ohlášené skupiny.

Smiřice – V kapli Zjevení Páně se od soboty 16. dubna uskuteční osmý ročník hudebního festivalu Smiřické svátky hudby. Zahajovací koncert se koná v sobotu 16. dubna od 19 hodin a vystoupí na něm Jaroslav Svěcený, Dana Vlachová, Julie Svěcená, Martin Kos a Petr Nouzovský. V neděli 17. dubna se uskuteční tři koncerty: první od 11 hodin s názvem „Smiřické varhany poprvé“, druhý od 15.30 „Jaro se otevírá“ a třetí od 19 hodin „Ve znamení jazzu“.

Hradec Králové - V sobotu se uskuteční Diecézní setkání mládeže. „Letošní setkání bude neobvyklé tím, že nebude přítomen diecézní biskup - nově jmenovaný biskup Jan Vokál nastoupí až v květnu,“ poznamenal Tomáš Hoffmann, vedoucí Diecézního centra pro mládež. Setkání začíná v 9 hodin v sále Filharmonie. Na programu je například zážitková hra ve městě, příležitost ke svátosti smíření, adorace. V 15 hodin bude Mons. Josef Kajnek celebrovat mši svatou v katedrále svatého Ducha. Jako bonus je připraveno od 17 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie divadelní představení „Moravské pašije“. Setkání je určeno mládeži od 14 let.

Hradec Králové - Do Adalbertina se v sobotu určitě dostaví jaro. Od 9 do 16 hodin se zde koná již tradiční Velikonoční jarmark. V Adalbertinu a na přilehlém parkovišti uvidíte řemeslníky ze všech koutů republiky. K vidění i ke koupi budou výrobky lidové tvorby a uměleckých řemesel. Malý sál bude sídlem Klubu lidové tvorby, jehož členky naučí zájemce malovat perníčky, vyrobit velikonoční líto, uplést pomlázku, a pokud si přinesete obarvené vajíčko nebo vejdunek, poradí s ozdobením. Ochutnat budete moci selátko na rožni, lidové pečivo, nakládané sýrové speciality, medovinu a dobroty z medové cukrárny, trdelník, pražené oříšky či turecký med.

Rychnovsko - Vzpomínání na Jiřího Šlitra poosmnácté

Rychnov nad Kněžnou – Již osmnáctý ročník festivalu Šlitrovo jaro se koná o víkendu. V Pelclově divadle vás v pátek v 19.30 hodin čeká představení Líbej mne, líbej aneb Sen o kostkované košili Jiřího Šlitra a od 22 hodin koncert Big bandu Chrudim v kině. Na sobotu jsou v kině připraveny dokumentární filmy a od 16 hodin v Pelclově divadle Mamzelle Nitouche v podání divadla Semafor, následovaná Večerem se swingem od 19.30 hodin. Nedělní dopoledne bude patřit opět filmu.

Častolovice – Od pátku do neděle se v Sokolské zahradě koná jarní výstava s názvem Velikonoce – svátky jara, každý den od 9 do 17 hodin. Pro návštěvníky jsou připraveny kraslice, ukázky výroby perníků, figurek ze šustí, malování na skle, drátkování a dalších řemesel. K vidění budou výrobky z proutí, rákosu nebo dřeva, kompozice květin i paličkování, háčkování, vyšívání a zdobení kraslic.

Náchodsko - Turistická sezona začne trhem uměleckých řemesel

Nové Město nad Metují – Slavnostní zahájení turistické sezony je připraveno na tuto sobotu. Od 9 hodin začnou Trhy uměleckých řemesel v areálu zámku. Na Husově náměstí zhlédnete vystoupení žáků ZUŠ Bedřicha Smetany, aerobic ZŠ Krčín, mažoretek za doprovodu Koletovy dechovky či zábavné pořady pro děti. Během dne se můžete občerstvit u stánků s jídlem a pitím a chybět nebudou atrakce pro děti. Od 18 hodin Agentura Wagaba zve do sokolovny na festival folk a country hudby Pohoda. Účinkovat budou Pavlína Jíšová a přátelé, Pouta, Lokálka, Twisted Timber a Vlasta Redl.

Náchod – Náchodský zámek zve o víkendu na Dny kulturních památek. Prohlídky Piccolominské expozice doplní historická hudba. Po více než tříleté pauze si můžete prohlédnout rozměrnou tapiserii „Lovec se psy“, která se nedávno vrátila z restaurátorské dílny v Jindřichově Hradci.

Ratibořice – Mezinárodní den památek nabízí v sobotu od 10 do 16 hodin v Babiččině údolí prohlídky běžně nepřístupných prostor ratibořického areálu.

Česká Skalice – Babiččiny trhy se budou konat každou sobotu od 16. dubna až do Vánoc na Husově náměstí. Vždy od 8 do 14 hodin zde najdete široký sortiment nejen potravin. Na slavnostním zahájení nebude chybět Česká beseda Batňovických babiček.

Trutnovsko - Den Země připomene výlet s překvapením

Horní Maršov - V rámci oslav Dne Země se v sobotu uskuteční výlet do okolí Horního Maršova s překvapením. Start je v 10 hodin u Střediska ekologické výchovy Sever. Od 14 hodin bude pokračovat v areálu základní školy v Horním Maršově Krkonošský jarmark.

Libňatov – Společnost přátel divadla v Kulturním domě uvede v sobotu od 14.30 a od 19 hodin komedii Lékařem proti své vůli podle Molierovy hry.

Trutnov – Kouzlo středověku, rytířské souboje na koních a středověká klání. To je náplň vystoupení, s nimiž objíždí krkonošský region skupina Ordo Kromen. Nyní se přesunula do Trutnova, kde rozbalila své ležení na Nivách. Tam se také odehrají představení. Po prvním čtvrtečním to bude v pátek od 17 hodin, v sobotu a v neděli od 14 hodin. Skupina si letos pořídila novou zbroj.

Jičínsko - První velikonoční jarmark přivítá Sobotka

Sobotka – Přivítejte jaro na velikonočním jarmarku. V sobotu od 10 hodin na hřišti za sokolovnou ochutnáte velikonoční dobroty, setkáte se s řemeslníky a s jejich výrobky, upletete si pomlázku či vyřežete píšťalku, děti se projedou na ponících a přítomnost jehňátek, kůzlátek a kuřátek dokreslí jarní atmosféru. Vrcholem jarmarku bude v 15 hodin módní přehlídka od 20. let po současnost.

Nová Paka – Slavnostní 15. ročník Mezinárodní houslové soutěže Mistra Josefa Muziky se koná o víkendu, kdy se pro milovníky houslové hry otevřou dveře novopackého gymnázia. Klání je určeno mladým hudebníkům od 6 do 18 let. Soutěž proběhne za účasti veřejnosti. Slavnostní zahájení je v sobotu v 9.30 hodin.

Miletín – Mladí hasiči zvou na pohádkovou stezku. Start je v sobotu od hasičské zbrojnice v Miletíně průběžně mezi 14. a 15. hodinou. Potkáte se s polednicí, vodníkem či s princeznou. Za vytrvalého deště se akce nekoná.