Byla vybudována v r. 1767 a zasvěcena sv. Janu Nepomuckému. Za několik let bude slavit 250. výročí svého postavení. Samozřejmě, že za ta dlouhá léta své existence zažila kaple mnohou slávu, ale i svůj pád. Druhá polovina 20. století nebyla nakloněna údržbě a opravám církevních staveb, a zejména památky sakrální architektury - kostely, kaple, boží muka, křížky, sochy značně chátraly a marně prosily kolemjdoucí o pomoc a záchranu.

Tak postupně „chřadla“ a blížila se svému konci i kaple v Bukvici. Ale přišlo nové tisíciletí, nové obecní zastupitelstvo, a v obnově obce nastal obrat. Místní si uvědomili, že je potřeba zachránit pro budoucí generace i historii obce, o níž první písemná zmínka v kronikách pochází již z r. 1327, a dali se kromě jiného i do opravy této nejstarší stavby.

V letech 2001-2004 byla kaple generálně opravena v exteriéru i v interiéru a v r. 2004 byla církví převedena do majetku obce. Téhož roku byla tehdejším generálním vikářem Královéhradecké diecéze Mons. Josefem Sochou za hojné účasti mnoha veřejných činitelů včetně krajského hejtmana v květnu, právě na svátek sv. Jana Nepomuckého, znovu vysvěcena. V r. 2005 byly zde posvěceny generálně opravené varhany a tím byla celá obnova kaple dovršena.

Hnacím „motorem“ celé akce byla neúnavná starostka obce paní Eliška Formanová, která spolu s ostatními zastupiteli organizovala všechny ty záchranné stavební práce, sháněla peníze na opravu a zajišťovala všechno potřebné papírování. Za péči a starost o zachování objektu patří jí i všem, kteří se o toto zdárné dílo zasloužili, velký dík. Kaple od r. 2004 slouží nejen příležitostným bohoslužbám, ale i pravidelným koncertům, svatbám a různým kulturním vystoupením, kterých je v Bukvici každoročně velký počet. Její obnova tak může být příkladem pro mnohé jiné obce, jak kulturní dědictví našich předků úspěšně zachovat i pro časy budoucí.

Od znovuvysvěcení kaple v r. 2004 se stalo tradicí, že každým rokem v neděli okolo svátku sv. Jana Nepomuckého (svátek má 16. května), patrona země České, kdy se v Bukvici slaví pouť, se také v této kapli koná mše svatá.

Tak tomu bylo i letos v neděli 15. května v předvečer svátku tohoto světce, kdy se zde konala bohoslužba na jeho počest. V letošním roce to byla od r. 2004 již osmá poutní slavnost v obnovené kapli. Bohoslužbu vykonal jičínský jáhen Čeněk Strašík, na varhany hrál Vladimír Turek a k obohacení slavnosti přispěla svým zpěvem sólistka slečna Květoslava Rudová, která ještě na závěr za doprovodu varhan přidala několik sólových skladeb, jimiž to poutní odpoledne v kapli velmi pěkně zakončila.

Věřím, že všichni místní obyvatelé jsou na svou kapli hrdi, a i když jistě zpočátku oprav bylo někdy reptání nad vyhozenými penězi, tak záchrana této památky a její hodnota pro budoucí věky se nedá žádnými penězi zaplatit.
⋌Vladimír Turek