Zde se koná uprostřed vsi několikrát do roka událost, kterou se nemůže pochlubit každá obec. Jsou to kulturně-společenské akce soukromé galerie Na Špejcharu.

Majitel a malíř Jiří Qido Valter se svou chotí umístili galerii přímo do své historické chalupy do prostoru, kde byla po několik století  sýpka na obilí zvaná „špejchar“; z německého Speicher – sýpka, skladiště, obilnice. Zde se několikrát do roka vystřídá některý z výtvarníků, který zde vystaví, zpravidla na měsíc, svá díla. Jsou to většinou obrazy malované různými technikami, ale byla zde již k vidění malba na textil, batika, umělecký perník, dřevořezba, paličkovaná krajka, fotografie, práce z keramiky i orobince a další.  Jednotlivé expozice jsou zahajovány vernisáží pod otevřeným nebem s hudebním doprovodem i pohoštěním účastníků.   

Se zájmem si tyto vernisáže, ale i výstavy prohlédne během sezóny několik stovek zájemců, kteří rádi tráví svůj čas v prostředí dvora bývalé venkovské usedlosti a pobesedují s přáteli na zeleném trávníku mezi stromy a květinami pod širým nebem. (V loňské sezóně jich bylo 582.)

Za dobu existence této galerie se zde vystřídalo již téměř čtyři tisíce návštěvníků, jejichž kladné hodnocení se objevuje v zápisech do návštěvní knihy. Jen z nahlédnutí možno citovat: „Děkujeme za prohlídku výstavy, obrázky přímo pohladily po duši, vyzařuje z nich klid a radost“ -návštěvníci z Berouna.

„Krásna diela v ešte krajším prostredí“ – turisté z Liptovského Mikuláše, a do třetice „…děkujeme za hezkou atmosféru ve  vašem špejcharu, kde historie se kloubí s uměním“  – návštěvníci z Jičína.

Na zahájení letošní sezóny umožnil galerista Jiří Q. Valter předvést své výtvarné dovednosti dětem ze Základní školy ve Slatinách, jejichž vernisáž je plánována na sobotu 5. května ve 14 hodin a výstava potrvá do konce měsíce. V červnu pak bude následovat výstava obrazů paní Emilie Šašinkové z Prahy doplněná o dřevěné intarzie a motivační práce pro děti z mateřských škol. Letos se zde vystřídá se svou tvorbou Jaroslav Tauber z Prahy a Renata Štěpánková z Jičína.

Přáli bychom si pro letošní rok zdraví a hezké počasí, aby se naší venkovskou galerií mohlo potěšit co nejvíce návštěvníků, jejichž spokojený úsměv je jedinou odměnou za naši práci. Srdečně zve k zastavení⋌⋌Jiří Qido Valter