14. 8. 2007 Oslava kulatin Trutnov Open Air Music Festivalu vypukne za dva dny na obvyklém místě v Trutnově. Legendární hudební festival a magické setkání bude věnováno náčelníkovi Václavu Havlovi. Letošní rok je pojat jako jedna velká oslava pod horami s těmi nejlepšími kapelami, které na Trutnově za dvacet let hrály nebo se nějakým významným dílem na festivalu podílely či jsou s ním nějak propojeny.

Máme se na co těšit

Hlavními zahraničními hvězdami festivalu budou švýcarští electro-punkoví The Young Gods, zakladatel Faith No More Billy Gould s kapelou Harmful a šamanští bubeníci The Dhol Foundation. Billy Gould představuje táhnoucí se nit s odkazem na rok 1997, kdy na festivalu zahráli právě legendární Faith No More a svým vystoupením zásadně ovlivnili celou česko-slovenskou festivalovou scénu a její dramaturgii. Téměř za bratrský kmen trutnovského festivalu se dají považovat indicko-pákistánští The Dhol Foundation, kteří rozhodně k The Best of Trutnov patří. Přijedou posíleni o několik bubeníků a k nim ještě s sebou přivezou překvapení – Andy Gangadeena, bubenického mága známého svým vystupováním s Massive Attack, Faithless, ZZ Top či Mandalay. „Letos se tito šamanští bubeníci rozhodli Bojiště duchovně rozsekat a vše navíc chtějí zdokumentovat. Trutnov si tak oblíbili, že ze svého vystoupení k oslavě dvacetiletého výročí tohoto svátku léta a přátelství natočí live DVD, které by mělo vyjít na jaře 2008. „Očekáváme koncert, který ještě tato magická půda Bojiště nezažila,“ dodává k tomu Eva Navrátilová, organizátorka trutnovského festivalu.

Začne se na hlavní scéně

Neoficiální začátek Open Air Music Festivalu „Trutnov 87 – 07“ je ve čtvrtek 16.8. a oproti předchozím ročníkům se bude hrát rovnou na hlavní scéně. Rozhodně půjde o důstojný začátek, protože vystoupí hned tři hvězdy – čeští Monkey Bussines, Billy Gould s Harmful, večírek na uvítanou a neoficiální začátek festivalu uzavřou New York Ska Jazz Ensemble. Tanya Stephens, královna jamajského reggae, která měla být jednou z hvězd Trutnova, nepřijede. Zrušila své vystoupení v České republice a na dalších zahraničních festivalech poté, co jí na jednom festivale v Rakousku vykradli karavan.

Festival a ochrana životního prostředí

Neziskovky, občanské postoje a ekologické smýšlení k Trutnovu neodmyslitelně patří. Letos festival opět připravil i na tomto poli něco speciálního - bude se zde používat bionádobí. Misky, talíře a kelímky na nápoje (kromě pivních pullitrů) budou vyrobeny z biologicky snadno rozložitelných a navíc obnovitelných surovin. Tedy žádná ropa, ale brambory, kukuřice, pšenice, žito, sója, tapioka, cukrová řepa, cukrová třtina, bambus a tabák. Nádobí navíc bude zálohováno a bude sevykupovat, aby se mohlo rychle zpracovat v průmyslové kompostárně. V zahradních kompostérech se tyto výrobky promění během 60 – 180 dní v kvalitní kompost, na obyčejné skládce zmizí během roku. České dráhy oznámily, že posílí páteční spoje na trati Praha – Nymburk – Chlumec n. C. – Hradec Králové – Jaroměř – Trutnov a také na trati Chlumec n. C. – Stará Paka – Trutnov, kde dráhy přidají vozy na spěšné vlaky. Obdobným způsobem budou zesíleny vlaky pro cestu zpět, a to od nedělního poledne až do pondělí. Celkem bude pro zesílení vlaků použito několik desítek vozů. Cestujícím bez průkazů na slevu jízdného doporučují České dráhy využít slevu pro skupinu (na jednu jízdenku jede 2 – 30 osob), zpáteční slevu (platí do 24 hodin druhého dne), jednodenní síťovou jízdenku ČD Net nebo slevu Léto -26, určenou pro cestující do 26 let (věk se prokazuje osobním dokladem). Podrobné informace o dalších slevách a vlakovém spojení na www.cd.cz a na telefonní lince 840 112 113.

V areálu „Na Bojišti“ již začíná vznikat jakési město ve městě - Festivalové město s čajovnami, indiánským táborem, Hare Krishna Campem, hvězdárnou, dětským táborem malých indiánských svišťů, Krkonošskou i vegetariánskou jídelnou, lékařskou ordinací, knihkupectvími a stánky s festivalovými amulety. Součástí planety bude také Zóna neziskových organizací. Nebudou chybět ani jakési meditativní kazatelny v Hare Krishna Campu. Jak k tomu uvádí Martin Věchet: „Bohoslužba pod širým nebem, letos sloužená páterem Ivanem Havlíčkem s kapelou a řeholníkem salesiánem dona Bosca Ladisem Heryánem, k Trutnovu a jeho duchu již neodmyslitelně patří.“ „Připravte si své šamanské nástroje, napněte kůži na bubínkách, ať se to v Trutnově v měsíci sklizně, zrní a kukuřice patřičně od hor odráží a vrací s ještě zesílenější energií…“ vyzývá Martin Věchet.

Za Geronimo: Eva Navrátilová, 775 629 628,

geronimo@festivaltrutnov.cz

Martin Věchet, zakladatel a pořadatel, 499 811 810