Mezi největší události podzimu 2012 se bezesporu zařadilo turné tohoto zpěváka skupiny Nightwork a špičkového bigbandu s hostujícím saxofonistou Michalem Žáčkem.

„Vojtěch Dyk mimo své turné vystupuje jen při mimořádných příležitostech. Proto si nesmírně vážíme toho, že přijíždí dnes do Trutnova a chce zahrát na Jazzinci. V podstatě jsme vedle Litomyšle jediným městem, kde se koncert tohoto rozsahu uskuteční," informoval dramaturg festivalu Tomáš Katschner.

Pro některé první setkání s jazzem

Téměř dvouhodinová prvotřídní show nabízí na vysoké umělecké úrovni pojaté verze hitů domácí i světové hudební scény od Franka Sinatry, Beatles přes Nirvanu, R.E.M. až k legendárním písničkám Osvobozeného divadla a jazzovým standardům.

Pořadatelé se podle svých slov rozhodli držet ceny vstupenek na toto vystoupení mnohem níže než je v republice zvykem.

"Chceme dát příležitost lidem, kteří by třeba běžně na jazz nešli, aby poznali, jakou atmosféru má tento Dykův živý a naprosto jedinečný, ničím neošizený koncert," řekl Tomáš Katschner. Vnímavý posluchač si podle něj uvědomí, že hudba, o níž si myslel, že ji nestráví, přece jen zajímavě chutná. „Dyk zkrátka dokáže přivést k nadšení hudební znalce, ale i jazzem a swingem nepolíbené návštěvníky. A zvládá přetavit zásadní písně z minulého století do současného elektrizujícího bigbandového zvuku. Pro mnoho lidí to bude první setkání se zvukem velkého jazzového orchestru. A možná poprvé zjistí, že i dechy mohou být sexy. Zažil jsem to na jeho koncertu v Hradci, kde bylo přes tisíc lidí a odcházeli domů nadšení," vyjádřil se dramaturg ke koncertu, na který bude ještě na místě k mání pár vstupenek k stání.

Festival se přehoupl do své druhé půle a míří k sobotnímu jazzincovému finále. Začne jako obvykle v 19 hodin v trutnovském Uffu a posluchače čekají koncerty celkem čtyř hudebních formací.

Hvězdné obsazení 
v sobotním finále

Hlavní hvězdou večera se stane Australan Frank Gambale, jeden z nejslavnějších jazzových kytaristů na světě. V Uffu zahraje tento velký jazzman v Natural High Triu, kde vedle něj vystupují venezuelský klavírista Otmaro Ruíz a kanadský baskytarista Alain Caron.
Bluesmana Geralda Clarka, žijícího v Johannesburgu, doprovodí na Jazzinci pro změnu čeští muzikanti, a to Lukáš Martínek (kytara), Roman Vícha (bicí) a Lukáš Kytnar (baskytara). Gerald Clark má sice v zásobě dost vlastních skladeb, ale na koncertech se rád vrací k bluesovým standardům a mezi jeho parádní čísla patří také klasika House of the Rising Sun.

Posluchače určitě zaujme i francouzská zpěvačka Mina Agossi. „Na podiu připomíná bombu nachystanou k výbuchu a je to jen vždy otázka času, kdy se tak stane," napsali o zpěvačce ve francouzském tisku. A dramaturg Tomáš Katschner s tím souhlasí. „Nechá se doprovázet jen hrou na kontrabas a bicí. Nemá tam žádný harmonický nástroj. Žádný saxofon, žádné piano. Ale dokáže to tak rozpálit, že lidé na koncertech vstávají ze židlí a jdou tančit." O zpěvačce Mině Agossi se ještě například dočteme, že procestovala značnou část Afriky: žila v Maroku, Pobřeží Slonoviny a Nigeru.

Pracovala po celé Evropě i v USA a světoběžnictví má tedy v krvi. Jazz pro ni znamená svobodu. Brání se řadit k jednomu stylu, nechce svou hudbu ničím limitovat, odmítá konvence a jejím jazzem se prolíná Afrika, rock, soul a blues. Hlásí se k odkazu Billie Holiday, ale jedním dechem dodává, jak hodně ji ovlivnil Jimi Hendrix.

Geniální mladík 
David Hodek

Strhujícím zážitkem a velkým překvapením se zřejmě ve finále stane vystoupení patnáctiletého slovenského muzikanta Davida Hodeka, který zahraje ve formaci saxofonisty Radovana Tarišky. „Jeho talent je naprosto neuvěřitelný. Co dokáže muzikantsky procítit a zahrát ve svém věku, to se těžko chápe. Je to génius a svět o něm už ví," dodal Tomáš Katschner.

Do finále patří hezké překvapení

Pořadatelé přichystali pro sobotní večer i jedno překvapení, které se neobjevilo na plakátech. „Doplnili jsme program o vystoupení česko-americké formace Marimba Mama. Je to takový náš objev, o kterém se bude určitě na Jazzinci ještě mluvit," poodkryl roušku tajemství dramaturg. Skupina se v tvorbě nechává inspirovat nejen africkou hudební tradicí, ale i vlivy reggae, funku či latinsko-americké hudby. Od prvního okamžiku Marimba Mama upoutá unikátním zvukem, jehož srdce tvoří tři marimby – tradiční africké dřevěné xylofony.