Je možné například vydat vyhlášku, která stanovuje podmínky, za nichž se hudební či jiná produkce dá po 22. hodině pod širým nebem provozovat. Ne všude ji mají, její přijetí není úplně jednoduché.

OMEZENÍ PRODUKCE

Například Vrchlabští si jistě pamatují, když před časem takovou vyhlášku chystali, a co vyvolala.

Hlavně pořadatelé různých hudebních a kulturních akcí totiž brojili proti ní a svůj podpis pod petici připojilo kolem dvou stovek obyvatel města. Nakonec však v zastupitelstvu prošla a už dva roky platí.

Vymezuje doby pro konání veřejných hudebních produkcí mimo uzavřené objekty ve městě. Vrchlabští se tedy podle ní mohou „veselit" od pondělí do čtvrtka a v neděli jen od 8 do 22 hodin, ovšem v pátek, v sobotu a 31. prosince až do půlnoci. Existuje samozřejmě i možnost zažádat o výjimky.

Obecně platí, že stížnosti obyvatel na hluk ve městech a obcích mohou prošetřit hygienici. Noční doba mezi 22. a 6. hodinou je také definována v zákoně o ochraně veřejného zdraví a myslí na ni též přestupkový zákon, který v jednom paragrafu přímo rušení nočního klidu řeší.

OTEVŘENÉ NEBE

Mezi města, která žijí festivalovým ruchem hned několikrát v roce, je Trutnov. Koneckonců právě minulý týden areálem Bojiště burácela ta nejtvrdší muzika, jakou si lze představit.

Obyvatelé si už zvykli. Do města se hluk nedostane a černou nocí občas duní přes kopce. „Pokaždé, když se něco takového připravuje, balíme kufry a mizíme někam na pár dní na výlet. U Bojiště se nedá v tuto dobu existovat. Totéž v srpnu, kdy začíná Trutnoff Open Air," konstatovali už před časem obyvatelé města, kteří žijí v těsném sousedství areálu na Bojišti.

Festivalové dění vždy pečlivě monitorují desítky policistů. A přestože se do podkrkonošského města sjíždějí tisíce lidí, k žádným závažným protizákonným jevům nedochází. Letos při konání Extreme Obscene prosákly sociální sítí stížnosti některých obyvatel bydlících v blízkosti dění.

„Mohli by o třicet procent ubrat, plaší mi to na kopci ovce," stěžoval si jeden z uživatelů Facebooku. Pořadatelé ztlumili.

Hluk z letních koncertů musíme občas přežít

Pro léto je už typické, že jeden festival a koncert pod širým nebem střídá druhý. Zatímco návštěvníci hudebních produkcí jsou ve svém živlu, přibývá lidí, kteří si na hluk stěžují a žádají omezení či zákaz těchto akcí. To, že nadměrný hluk nepříznivě ovlivňuje naše zdraví, potvrdila i nedávná studie Státního zdravotního ústavu, podle níž již síla 50 až 60 decibelů zvyšuje výskyt vysokého tlaku a žaludečních vředů. Noční hluk pak narušuje spánek a vede k obezitě. Sluchový aparát poškozuje hluk o síle 120 až 140 decibelů. Podle nedávného vyjádření Nejvyššího správního soudu nelze podobné společensky běžné akce zakázat a místní obyvatelé se s nimi musí občas smířit.