O té, ale i o plánech do budoucna, Deníku řekla „zámecká" paní Dagmar Faměrová.

Na konci října skončila hlavní turistická sezona. Jak ji hodnotíte?
Nevím, jestli ji mohu už teď hodnotit, jestli na to není brzo. Budeme totiž mít otevřeno ještě o adventním víkendu. Jinak bych si, co se uplynulých měsíců týká, dovolila říct, že jsme relativně spokojeni. Měli jsme totiž asi o deset procent vyšší návštěvnost, než v sezoně minulé, kdy návštěvnost začala stoupat. To je moc fajn.

Což bylo asi dosti pro vás překvapivé. Ostatní památky si kvůli letošnímu horkému létu spíše ztěžují na odliv lidí.
Ano, bylo to malinko překvapivé. Ale jsem opravdu ráda, že i když panovalo mnohdy nesnesitelné vedro, tak lidé neváhali a vyšplhali se sem.

A kolik se jich nakonec k vám vyšplhalo?
Bylo jich takřka čtyřiatřicet tisíc.

Co příchozí na zámku nejvíce zajímalo?
Bylo to různé. Téměř všichni si prohlédli základní zámeckou expozici, ale bylo i mnoho těch, kteří se chtěli rozhlédnout po kraji. Vyhlídky z Humprechtu jsou totiž velice krásné a zajímavé. Hodně však lákala i železničářská výstava. I proto jsme se ji rozhodli prodloužit i do příštího roku.

A jenom kvůli návštěvníkům, nebo za prodloužením železničářské expozice stojí i něco jiného?
Obojí je správně. Trať z Mladé Boleslavi do Staré Paky byla budována v rozmezí asi čtyř let okolo roku 1905, Sobotka tedy měla letos výročí. V tomto roce koncem listopadu se dočkala prvního vlaku, ale budování dráhy pokračovalo další dva roky. Proto jsme se rozhodli, že tuto výstavu ještě necháme zpřístupněnou. Ke konci sezony totiž volalo spoustu zájemců, do kdy máme otevřeno, že by právě tuto výstavu chtěli vidět.

To však není jediné jubileum, které si budete připomínat?
Příští rok je pro nás výjimečný také v tom, že v červnu roku 1666 byla podepsána smlouva o stavbě Humprechtu. Rádi bychom toto datum ještě více zpopularizovali a lidem přiblížili.

Jak to chcete udělat?
Máme naplánováno několik akcí. Například besedy s odborníky, kteří se zabývají jak rodem Černínů, tak například architekturou sedmnáctého století. Na své si přijdou i návštěvníci laici, pro které připravujeme několik kulturních programů, které budou protknuty historií zámečku. Vrcholem všeho by pak měla být nová publikace o zámku.

Blíží se závěr roku. Už jste to nakousla, ale je ještě možnost Humprecht navštívit?
Předpokládám, že v omezenějším rozsahu budeme mít otevřeno na konci listopadu, tedy o prvním adventním víkendu, který tak pojmeme jako závěr letošní sezony. Při něm si nepřipomeneme jenom vánoční zvyky, ale představíme i novou knížku pro děti. Ta vychází z toho, že se nám letos pod zámkem objevil slavík. A proto to bude sbírka pohádek o slavících.

A co po letošním zapadnutí zámku po posledním návštěvníkovi?
Chceme připravit několik drobností pro příští rok, a to už opravdu vyžaduje, abychom všechny věci na to nachystali. Všechny expozice tak budou tím menším stavebním ruchem malinko omezeny. Z tohoto důvodu nebudeme v prosinci ani lednu žádnou akci pořádat. Je to i s ohledem na klimatické podmínky na zámku, kdy část mobiliáře stěhujeme do místností, které je možno temperovat.

Jistě však budou stavebníci připravovat i nějaké novinky na příští sezonu?
Úpravy tu budou, ale ne velké. V loňském roce se nám podařilo objevit zajímavý zazděný prostor, který se teď mění do podoby nové pokladny, aby i ona měla reprezentativní prostory.

A kdy znovu otevřete zámecké brány?
Pokud se nastane nic mimořádného, tak prvního návštěvníka přivítáme druhého dubna.