„Je to tedy koncert tradiční, a protože nedaleko Mladějova jezdíme na chalupu, je to pro nás srdeční záležitost. Od té doby, co je součástí našeho festivalu Hudba z ráje, zvu si na něj jako hosty mladé začínající umělce. Letos to bude barytonista Pavel Šubín, což je taky syn místních chalupářů, jinak z Jablonce nad Nisou.“ „A jsme rádi, že tento koncert tradičně podporuje obec Mladějov a že naši sousedé z okolích obcí každý rok kostel vždy zaplní až do posledního místečka, a to to i na stojáka, jak se říká,“ doplňuje ředitel festivalu Hudba z ráje a otec zpěvačky, televizní a rozhlasový moderátor Václav Žmolík.

Letos se diváci na mladějovském koncertě mohou těšit na vystoupení samých mladých umělců. Nedávná absolventka brněnské JAMU a salzburského Mozartea Karolína Cingrošová dodává: „Pozvala jsem si kamarády a moc šikovné muzikanty, se kterými spolupracuji pravidelně. Ve španělských skladbách mě doprovodí kytarista Miroslav Žára, který se specializuje právě na španělskou hudbu a s nímž jinak vystupuji v programu V rytmu flamenca. Ten jsme uvedli v Sobotce na loňském ročníku festivalu. Společně se mnou si v Mladějově zazpívá i mezzosopranistka Anita Jírovská, se kterou jsme se začali kamarádit už jako malé holčičky v Dětské opeře Praha, je podobně jako já absolventkou Pražské konzervatoře. A na harmoniku bude francouzské melodie hrát mladý akordeonista Filip Slavík, rovněž absolvent Pražské konzervatoře.

A jaká hudba bude tentokrát v kostele svatého Jiljí znít? „Koncert bude 'duelem' mezi španělskou a francouzskou hudbou,“ říká Karolína Cingrošová. „Já společně s kytaristou Miroslavem Žárou budeme zastupovat Španělsko a zazní například písně Manuela de Fally, Enriqua Granadose, Bachianas Brasileiras No.5 Villa Lobose, ale také Flamenco Alegrias v podání Miroslava Žáry. Co se týče Francie, s tímto repertoárem vystoupí Anita Jírovská společně s akordeonistou Filipem Slavíkem. Zazní například Les Barceaux od Gabriela Fauré, jedna z nejznámějších písní Edith Piaf La vie en rose, ale také Filipova autorská tvorba, která je Francií inspirována. Chybět nebude ani slavná píseň La Noyée z filmu Amélie z Montmartru.“