Předškoláky opět přivítá okruh s princeznou Karolínkou, školáky interaktivní prohlídka s katem Heřmanem. Svatebčané mohou letos poprvé volit a vybírat z třech míst, kde si řeknou ano – jednak na nádvoří u Bibrštejnského paláce, pak v kapli a nově v salla terreně. Rozšíří se také občerstvení v podhradí. V dubnu bude na Kosti otevřeno od středy do neděle v době od 10 do 16 hodin, v květnu a červnu od úterý do neděle od 9 do 17 hodin a o prázdninách bude hrad přístupný denně. Pro zajímavost, hrad v loňském roce navštívilo 69 500 turistů.

Přírodní rezervace
Také údolí Plakánku by se mělo po těžbě dřevem dočkat úpravy stezek, aby sem mohla vkročit lidská noha.
Přírodní rezervace Údolí Plakánek je jednou z nejhezčích částí chráněné krajinné oblasti Český ráj. Z velké části za to vděčí majestátnímu hradu Kost, který svou siluetou dominuje malebnému údolí přes půl tisíciletí. Na okružní naučné stezce uvidíte lidovou architekturu i šlechtická sídla, projdete se mezi pískovcovými skalami, nadýcháte se čerstvého vzduchu, prosyceného vůní sasanek, kosatců i vzácných orchidejí a třeba dokonce spatříte chráněného raka.

Naučná stezka
Jan Mocek ze správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj nám poskytl podrobné informace o tom, jak bude probíhat letošní revitalizace naučné stezky Plakánkem.
Obnoven bude průchozí chodník, který nahradí povalový chodník z dubových fošen v délce 76 metrů. Ochránci jen doufají, že lidé dřevo nerozkradou dřív, než na něm spočine lidská noha. „Stalo se nám to na konci loňského roku, kdy zloději ukradli dřevo za 24 tisíc korun z ornitologických pozorovatelen, vybudovaných na největším rybníku v Českem ráji, na Žabakoru," líčí lidskou neomalenost. Proto budou v Plakánku umístěny fotopasti, které budou oblast monitorovat.

Naučnou stezku olemuje devět interaktivních tabulí a třináct laviček. Nad rybníkem Obora bude vybudována náhledová plošina, odkud mohou zájemci pozorovat život nad vodou i pod vodou. Pod hrází rybníka se počítá s instalací lávky pro přechod do veseckého Plakánku. Obnoven budu rovněž chodník u studánky Roubenka. Akci za půl milionu korun finančně pokryje ministerstvo životního prostředí. Dokončena má být v srpnu.