Slavnostní zahájení akce, určené mladým talentům, se uskutečnilo v aule gymnázia. Tady oslovil hosty svým vystoupením absolvent pražské konzervatoře Jan Mráček, nyní student vídeňské univerzity múzických umění. Třiadvacetiletý umělec už posbíral řadu cen a jeho hra byla pro všechny skutečným zážitkem.

Ludmila Krausová, tajemnice akce, nám potvrdila, že i letos si přijeli do Nové Paky zahrát hudebníci ze zahraničí, a to z Korei, Španělska, Ukrajiny a Vietnamu.

Josef Muzika
Josef Muzika, houslista a hudební pedagog se narodil 24. května 1894 a zemřel 13. února 1982. Po pedagogickém pobytu v Rusku vyučoval hudbu soukromě. Zdůrazňoval, že je autentickým žákem Otakara Ševčíka, nejvýznamnějšího českého houslového pedagoga, a považoval se za jeho následovníka. Učitelům Pražské konzervatoře vytýkal, že jsou akademici, že veřejně nevystupují, zatímco on celý život dával koncerty. K jeho žákům naopak patřil například Václav Dobiáš, pozdější významný hudební skladatel. Podkrkonošské městečko Nová Paka, kde Josef Muzika žil v posledních desetiletích svého života, ve sporu s Pražskou konzervatoří odloučen od „velkého světa", každoročně pořádá houslovou soutěž s jeho jménem. J. K. Čeliš

„Uspořádat soutěž je rok od roku složitější. Svého času jsme byli jedni z mála. Jak jde čas, rodí se nové, takže nám děti trochu ubývají," zdůvodňuje menší zájem. Bavíme se o návštěvnosti místních. „To je bolístka Nové Paky. Přijde jen pár lidí na večerní koncert, jinak je to ojedinělé."

Ve třech učebnách zasedla odborná porota, v přízemí soutěžili ti nejmladší. „Jsem tu poprvé, mám tu dceru, která se představí v první kategorii. To je moje největší želízko. Violetce je sedm, hraje dva roky a je to její druhá soutěž," prozrazuje houslový mág Pavel Šporcl, kterého jsme odchytli při příchodu. Housličky ale prý měla jeho dcera v rukou odmalička.

„Dcera hraje krásně a hlavně chci, aby jí to bavilo. Tak i soutěž je o tom, aby se otrkala, aby viděla, jak vystupuje její konkurence. Je to důležitá součást vývoje a výuky, tak uvidíme, jak na tom jsme. Jsme hodně nervózní, už celý měsíc," přiznává rozpačitě umělec. Violetku ale nevyučuje hře na housle její tatínek. Navštěvuje uměleckou školu.

„Já jsem vždycky chtěl, aby chodila do hudební školy, protože potřebuje jiného učitele než svého rodiče. Když jsem doma, tak s ní samozřejmě cvičím. Ale hlavní práci odvádí Simona Hurníková, její učitelka, která je úžasná. Já jsem soutěže bral vždycky jako cíl, že se na ni musí člověk vždycky pořádně připravit. Jestli to vyjde, nevyjde, člověk to může zkazit, nemusí, může se to líbit porotě, nemusí, každý má samozřejmě jiný názor. Violeta ale odevzdal velký kus práce, což si myslím, že je nejpodstatnější," shrnul a pokračoval odpovědí na otázku, jaký je jeho současný program.

Pavel Šporcl se nenudí

„Nyní nahrávám Bachovy houslové sonáty, chystám se do Francie, Indonésie, Itálie. Nenudím se, ale jsem rád, že jsem měl volno. Violetka chtěla, abych jel s ní a já to rád plním."

Třináctiletý Prokop Hodina z Prahy se učí na housle už sedm let, talent má prý po tatínkovi, má rád zvuk houslí, za jiný nástroj by je nevyměnil. Hrou na housle se ale jako profesionál rozhodně živit nehodlá, je to pro něho jen koníček. Mezi jeho nejoblíbenější skladatele patří Dvořák a Martinů. V Nové Pace hrál rovněž poprvé.

Soutěž, kde se v šesti kategoriích představili žáci a studenti ze ZUŠ, soukromých ZUŠ a konzervatoří ve věku od do 19 let završí koncert laureátů, který se uskuteční poslední sobotu v srpnu na zámku v Kvasinách.

Více snímků, video a audio najdete v připojené fotogalerii.