Přesvědčit se o tom můžete v Hořicích, kde pro návštěvníky města i milovníky kulturních zajímavostí připravilo zdejší Městské informační centrum (MIC) dobrodružnou hru, na jejímž konci se nalézá poklad v podobě schránky na vzkazy.

Papír a tužka

A chytrý telefon rozhodně potřebovat nebudete. K luštění při procházce městem vám bude stačit obyčejná tužka a mapa, kterou si buď vyzvednete přímo v hořickém infocentru, nebo si ji vytisknete v pohodlí domova. Podtitulem hořického questu je: „Chcete si projít Hořice trochu jinak? Luštit nápisy, plnit úkoly a ještě najít poklad? Zkuste náš nový quest." K tomu referentka hořického infocentra Michaela Bělinová uvedla, že nápad na vytvoření questu (česky hledačka) vzešel z nedalekých hor.

Pomoc z hor

„S tím nápadem jsme nepřišli úplně sami, ale pomohl nám Svazek měst a obcí Krkonoš, kteří již zrealizovali Pohádkové Krkonoše a Podkrkonoší. Oslovili i nás a my jsme na to rádi kývli," uvedla vedoucí MIC s tím, že hořickou hledačku dávalo do kupy několik lidí.

Na zdárný průběh pak dohlížela „duchovní matka" podkrkonošského questingu Blažena Hošková.

Následně hořičtí nadšenci prošli společně město a hledali zajímavosti, které by do questu rádi zařadili. 

„Ještě předtím jsme se však s kolektivem a paní Blaženou museli naladit na stejnou notu. K tomu nám pomohla řada her. Protože, jak se říká, kdo si hraje, nezlobí," řekla Deníku Michaela Bělinová (na snímku) s tím, že následná procházka městem, kdy již byla předběžně dohodnutá trasa hledačky, proběhla pod bedlivým okem Oldřišky Tomíčkové z místního muzea.

Básničtí amatéři

„Když jsme již měli podklady, nastal pro nás nepředstavitelný úkol, dát všechny naše poznatky do rýmů. Nikdy předtím jsme však nerýmovali, ale snad se nám to povedlo," uvedla vedoucí hořického MIC s tím, že se do questu pokusili zahrnou známé i neznámé zajímavosti města kamenné krásy. Například velkou zajímavostí je samotný název Hořic. „Do hledačky jsme se pokusili zahrnout dvě nejznámější pověsti o vzniku našeho názvu," uvedla Michaela Bělinová a poodkryla roušku tohoto tajemství. Podle jedné pověsti je název odvozen od hořící jitrnice, druhá zkazka odkazuje na Jana Žižku, který ač slepý na obě oči, se prý po kraji rozhlédl a pravil: „Hor řídce."

Mapa z vedení

Ovšem zajímavostí a hříček je v questu celá řada. A rozhodně není uzavřen. „O takovéhle hledačky se nemusí postarat jen profíci, ale mohou ji pro své spolužáky připravit například žáci ze základních škol," uvedla Michaela Bělinová. A aby dokázala, že s podobným nápadem může pomoci kdokolit, tak dodala, že samotnou mapu pro hledače hořického pokladu nakreslil místostarosta Hořic Ivan Doležal. V budoucnu je možné, že hořický papírový quest dostane i „brášku" v podobě webové aplikace.