Proslovem v sobotu na náměstí Jiřího z Poděbrad zahájil druhý ročník Slavností hořických trubiček, jejichž výroba se drží již po dvě sta a jeden rok.

„Chtěl bych poděkovat všem organizátorům za přípravu a hořickým trubičkám, aby i nadále byly tak křupavé, křehké a dobré," dodal starosta. Pozapomněl ale poděkovat těm, co zařizovali počasí, protože po „probrečeném" týdnu vysvitlo slunce a málem přišlo i babí léto.

Co si dáte?
Kulturní program byl bohatý a doprovázený trhy, pečeným selátkem a samozřejmě nabídkou různých druhů hořických trubiček. Přispěl i studentský divadelní spolek Kandrdas, který představil nový videoklip pojednávající o trampotách personifikovaných Hořic a Trubičky. V neposlední řadě byly připraveny i soutěže pro malé jedlíky.

Odpoledne se konal koncert Martina Haricha s kapelou Musitany Hope a navečer zahrála skupina AC/CZ, která přejíma hity od legendární formace AC/DC. Jakmile dohráli, setmělé nebe prozářil ohňostroj. A během celého dne diváci mohli zhlédnout různá taneční vystoupení.

Oblíbené trubičky
„To víte, že si trubičky dáváme. Ale jenom občas," odpověděl Zdeněk Říha na otázku, zda má rád onu hořickou delikatesu. „Víte, my tady máme staré kořeny od rodičů a teď sem jezdíme na chalupu. Takže jsme moc rádi přišli na oslavy," dodala jeho choť Vlasta. Oba bydlí v Českých Budějovicích. 

Hořické trubičky jsou zkrátka vášeň, které neodolají mladí ani staří. „Moc je nemůžu, kvůli cukru. Ale naštěstí teď dělají i dia trubičky," nezoufá si Petr Novotný. „Na slavnosti jsem přišel se vnukem. Je hezky, a tak jsme vytáhli paty z domu."

A co na trubičky říká zmiňovaný vnuk, Michal Horák. Dopřává si je? „Ano. Mám rád úplně všechny druhy."
Více o jejich výrobě nám pověděla Milena Štefánková. „Já mám nejraději ty, co jsme prostě dělávali doma. Kupovaly se oplatky a ty se nad párou stáčely. Ale od doby, co nám odešla babička, jsem se k tomu neodvážila," vypráví. „Je totiž těžké zařídit, aby oplatky byly dostatečně navlhlé, ale zase ne moc, protože potom by se zase lepily. Nejraději mám ty bez krému, jenom cukrované s oříšky."

Doplnila, že se na slavnosti moc těšila. „Loni jsem o všechno přišla, protože jsem měla jiný program. Hlavně jsem si přála, aby nepršelo. Vypadá to, že se nám to splní."

A video Naší televize:  ZDE