Tento betlém obsahuje 26 různých figur a je možné si ho prohlédnout v Městském muzeu v Hořicích od úterý 8. prosince do neděle 31. ledna 2021. "Vyčerpávající informace a spoustu fotografií tohoto betlému naleznete na nově spuštěném webu www.betlem-podle-karla.cz," doporučuje Petra Zachovalová z hořického muzea.

Pokud se alespoň trochu zajímáte o betlémy, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu, tak téměř vždy jsou figurky v nich statické (bez pohybu). Ilustrace Karla Svolinského v knihách Český rok ale takové rozhodně nejsou. Postavy mají většinou pěkně zostra nakročeno, některé dokonce běží, a pokud některé v pohybu nejsou, tak přesto něco dělají, nebo zcela jasně svým výrazem k něčemu směřují. Ze všech ilustrací tryská ryzost, opravdovost a přímost. Karel Svolinský by se asi divil, co se přihodilo jeho nakresleným figurkám. Aleš Vostřez tyto ilustrace vytrhl z jednotlivých stránek knihy a potom vyřezal dřevěné formy, z kterých napekl perníky. Vytvořil tak z jednotlivých figurek společenství a nasměroval ho ke Kristu. Vznikl tak ojedinělý lidový betlém, který je plný života a radosti.

Kromě stálé expozice Od kamene k soše je stále ještě možné navštívit také výstavu Zdeněk Burian / Dobrodružství pravěku, kterou jsme prodloužili až do 3. ledna 2021. V muzeu je také možné zakoupit vybrané tituly knížek Eduarda Štorcha s Burianovými ilustracemi, kterými můžete udělat radost pod stromečkem Vašim blízkým. (Petra Zachovalová)