VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ještě jednou k zajímavé archeologické vycházce

HOLOVOUSY - Není to tak dávno, co Jičínský deník publikoval fotografie ze slavnosti holovouských malináčů a sjezdu rodáků, který se uskutečnil 22. září 2007.

17.10.2007
SDÍLEJ:

Z archeologické vycházky po Holovousích a nejbližším okolí.Foto: Ing. Vladimír Turek

A čtenář tohoto článku by si mohl říci: „Už se zase píše o Holovousích.“ Ale vycházka, kterou na 6. října připravila PhDr. Eva Ulrychová z jičínského muzea po archeologických památkách Holovous, Chodovic a Chloumku, za písemnou zmínku stojí. Již sraz zájemců na návsi v Holovousích před obecním úřadem dával tušit, že o vycházku bude velký zájem.


Skoro stovka účastníků místních i přespolních, která se zde pro poučení sešla, mohla ještě v předstihu navštívit informační centrum, které díky paní starostce bylo při této příležitosti otevřeno, a zakoupit pohledy, získat prospekty a jiné zajímavosti.

Úvod

Po úvodní přednášce paní archeoložky Ulrychové, která proběhla u krásně upravené kašny s lekníny, jsme se vydali do areálu zámecké zahrady, pak prošli oborou s nádhernými staletými buky, kde jsme dostali výklad ke zdejšímu slovanskému hradišti z poloviny 9. století n. l. zvaného holovouské či chodovické.


Abychom se snáze orientovali, měla pro nás paní doktorka Ulrychová připraveny plánky hradiště, a tak jsme si snáze mohli představit průběh valů, který ho opevňoval. Pokračovali jsme dále k chodovickému kostelu sv. Bartoloměje, který nás přivítal sluncem ozářenou novou fasádou. I uvnitř působil kostelík velmi přívětivě a útulně. Jak by ne, když obec Holovousy, která kostel převzala od církve, jej generálně opravila jak v exteriéru, tak interiéru, a vybavila i novými sedadly. Škoda, že církevní bohoslužby se zde konají jen ojediněle, a tak obec se snaží alespoň zde pořádat příležitostné koncerty.

Památka

Je ale úžasné, že v jičínském okrese, obdobně jako v Bukvici u Veliše, holovouská obec vlastní historickou památku, kterou zachránila pro budoucí generace, a zvítězil tak rozum nad předsudky. My jsme si zde dovolili krátce posedět, dát nohám odpočinout a současně vyposlechnout další přednášku k archeologickým nálezům v Chodovicích a Chloumku.


V kostele se nachází řada zajímavých památek, zejména náhrobků, ale předmětem vycházky byla archeologie a „novodobé“ památky patří jiným odborníkům a nemůžeme chtít všechno. (Jak jsem zjistil osobními dotazy, tak paní starostka Holovous Martina Berdychová zná dějiny kostela i popis jeho vybavení naprosto perfektně.)


Závěr vycházky pak vedl výstupem od chodovického kostela pohodlnou lesní cestou (někteří ještě sbírali i houby) do Chloumek. Ves byla založena ve 14. století, 1542 je uváděna jako pustá, ale v r. 1695 už zde stálo 10 chalup. Předmětem naší archeologické návštěvy bylo kruhové tvrziště u čp. 6 a opevněný statek u čp. 2. Zde naše skoro tříhodinová vycházka skončila. Nejen že jsme navštívili místa, která nejsou obvykle přístupná (zahradu při zámku v Holovousích, zámeckou oboru se slovanským hradištěm z poloviny 9. století, interiér kostela v Chodovicích), ale dozvěděli jsme se také, co je pokojné opuštění hradiště, že již v 9. století byla tzv. ekologická katastrofa, na vlastní oči jsme viděli střep kachle z 2. poloviny 15. století s reliéfem Meluzíny (žena s korunou na hlavě držící v rozpažených rukou dva rybí ocasy), že existovala v blízkém okolí ves Ředí, která zanikla, a mnoho dalších zajímavostí.

Dík organizátorce

Organizátorce vycházky paní doktorce Evě Ulrychové patří velký dík, že svůj volný čas věnovala účastníkům dychtícím po poznání, a obdiv, s jakými vysoce fundovanými znalostmi a zájmem o věc nás po všech lokalitách provázela a dovedla udržet zájem a pozornost nejen dospělých, ale i dětí, které se v hojném počtu s rodiči vycházky zúčastnili.


Další velké poděkování patří mladé, krásné, obětavé a iniciativní starostce obce Holovousy, paní Mgr. Martině Berdychové, která je nejen starostkou obce, ale i předsedkyní společnosti Podzvičinsko, a která nás jako strážný anděl trpělivě doprovázela po celé trase vycházky a umožnila návštěvu jinak nepřístupných míst.


Celá akce byla velmi vydařená, k čemuž přispěli nejen obětaví lidé, ale také počasí, které nám opravdu přálo.
A na závěr nechť zazní slova napsaná nad vstupním portálem do holovouského zámku na samém počátku 20. století: “PŘED DÁVNÝMI VYROSTL JSEM VĚKY, SESTÁR, PŘEČKAV ZLÉ I DOBRÉ ČASY; VE ZDECH SVÝCH JSEM RŮZNÉ VÍDAL PÁNY, AŽ MNE ČESKÁ UJALA ZAS RUKA, VRÁTIVŠÍ MI MLÁDÍ, LEPOST, SÍLU; DEJŽ O BOŽE BYCH PO NOVÉ VĚKY ČESKOU ZŮSTAL TVRZÍ V ČESKÉM KRAJI.“
A ta slova platí v obci Holovousy s Chodovicemi i ve 21. století.

17.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 500 Kč

Obsluha strojů na úpravu vláken, dopřádání a navíjení příze a nití OBSLUHA DOPŘÁDACÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 27200 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: OBSLUHA DOPŘÁDACÍCH STROJŮ - pracoviště Miletín., Pro osobní projednání je nutno se vždy nejprve telefonicky domluvit!, V případě zájmu volejte nejpozději do 15:30 hod na tel.: +420 493 653 115 Mgr. Kašparová nebo pište na e-mail: kasparova@zks-miltex.cz, Požadujeme min. základní vzdělání, zdravotní způsobilost - 12ti hodinový směnný provoz - noční směny, manuální zručnost, jedná se o hlučné a prašné pracovní prostředí, pracovní doba 6.00-18.00 hod a 18.00-6.00 hod., Nabízíme možnost zaškolení, nástupní plat 16 500,-Kč, po zapracování až 27 200,-Kč, pracovní poměr na dobu určitou - 12 měsíců s možností prodloužení, po zapracování na dobu neurčitou, vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Zks miltex s.r.o., Lhotova, č.p. 252, 507 71 Miletín. Informace: Monika Kašparová, +420 493 653 115.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč

Mechanici a opraváři obráběcích strojů SEŘIZOVAČ/-KA CNC STROJŮ/ TECHNIK/-ČKA PŘESNÉHO CNC OBRÁBĚNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co bude náplní práce?, •pestrá paleta všech činností stojících mezi výkresem dílu a hotovým obrobkem, např.:, •seřizování, obsluha a údržba unikátního CNC stroje, •spolupráce na návrhu technologického postupu a výběru nástrojů, •spolupráce při přípravě programů pro obrábění s využitím CAM software, •práce se základními ručními měřidly, , Co požadujeme?, •SOU technického směru, ideálně obor nástrojař, •minimálně 3 roky praxe s CNC soustružením a frézováním, •bezpečnou orientaci v technické dokumentaci, znalost NC kódu, •chuť vzdělávat se a zdokonalovat se, chuť pracovat a řešit problémy, •manuální zručnost, chuť zdokonalovat a optimalizovat procesy, aktivní přístup, , Uvítali bychom, ale není podmínkou:, •aktivní znalost CAD/CAM programů, •základní znalost metrologie, , Nabízíme:, •práci na 1 směnu v malém kolektivu s dobrými mezilidskými vztahy, čisté pracovní prostředí, kompletní zaškolení, trvalou podporu a pomoc při řešení úkolů , •motivující nástupní mzdu dle zkušeností a praxe, po zaškolení navýšení dle schopností, •špičkové technické vybavení, velmi pestrou pracovní náplň s důrazem na přesnost a kvalitu odvedené práce, ne na kvantitu a výrobní časy, •pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nástup možný ihned nebo dle dohody, •pomoc s ubytováním, systém benefitů a odměn. Pracoviště: Sqs vláknová optika a.s. [1], Komenského, č.p. 304, 509 01 Nová Paka. Informace: personal@sqs-fiber.cz, +420 493 765 381.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 20 000 Kč

Operátoři dopravy a přepravy, vozoví disponenti DISPONENT/-KA SPEDICE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DISPONENT/-KA SPEDICE - pracoviště Jičín., -PP na dobu neurčitou, -Požadujeme: chuť pracovat, energičnost, loajálnost, komunikační dovednosti, 1 rok praxe v oboru výhodou, jazykové znalosti v podobě AJ, NJ výhodou. , -Nabízíme: nadstandartní platové ohodnocení, práce ve velmi pěkném prostředí, možnost manažerského růstu. , -Benefity: příspěvek na stravování, 13. plat, 14. plat, firemní akce, wellness, věrnostní prémie, jazykové kurzy, dovolená navíc, permanentka na volnočasové aktivity., -V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: personalniodd@feetransport.cz. Pracoviště: Fee transport s.r.o.- pracoviště jičín, Křižíkova, č.p. 1099, 506 01 Jičín 1. Informace: Daniel Panáček, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 26 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ELEKTRIKÁŘ/-KA - pracoviště Vitiněves., V případě zájmu volejte na tel.: 606 713 513 p. Dyntar nebo pište na e-mail: karel@dyntar.cz, Požadujeme vyučení v oboru, osvědčení o odborné způsobilosti v elektrotechnice dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. , Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Dyntar spol. s r.o., 506 01 Jičín 1. Informace: Karel Dyntar, +420 606 713 513.


Střet nákladního automobilu s cyklistkou si vyžádal zranění

Řidič náklaďáku se střetl s cyklistkou

Biatlonistka Gabriela Koukalová.
15

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Současné mrazivé počasí úrodu jablek neohrozí

Jičínsko - Současné mrazy by neměly ovocným stromům uškodit. Chladný březen naopak ovocnáři vítají.

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Čtenáři, zahrajte si o sud piva a televizor

Jičínsko - Populární tipovací soutěž Deníku Tip liga se opět rozbíhá. Čtenáři, tipujte výsledky okresních fotbalových zápasů a vyhrajte zajímavé ceny.

Sokolové slaví postup do Final Four

Nová Paka - Basketbalisté Nové Paky potvrdili roli favorita a ve čtvrtfinále východočeské ligy porazili Turnov jasně 2:0 na zápasy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT