Neodolal, v tak velikém sále ještě nevystavoval, a dal se do roční práce. Město mu věnovalo topolové dřevo, klády uříznuté na míru byly odvezeny do prostoru kasáren, kde probíhala hrubá práce, a v ateliéru se pak dodělávala konečná podoba.
Vytvořil třináct dřevěných soch, které nemají názvy. Petr Heber je zastáncem toho, aby lidé zapojili vlastní fantazii a našli si v jeho sochách to svoje. „Dítě a dospělý v mých dílech vidí každý něco jiného, nechci někomu vnucovat svou vidinu a konkrétní jméno,“ říká Heber.
Ke dřevu má blízko, je původně restaurátor. Jeho práce najdete v letohrádku Hvězda, v pracovnách A. Jiráska i E. Krásnohorské, na Kuksu atd.

Kontrast

Sochy vytvářejí zvláštní kontrast s obrazy rodiny Schliků, kteří zde mají stálou expozici. Moderní a dynamické artefakty versus stacionární portréty členů rodiny. Zajímavá podívaná. Někomu se líbí, jinému ne, jako v životě. Za měsíc trvání výstavy zde bylo již 348 návštěvníků. Názory jsou převážně kladné, slova jako originální, osvěžující, zajímavé a podporující fantazii se objevují velmi často a jsou na místě.
Americký jazzový trumpetista Laco Deczi, který v Porotním sále koncertoval, byl unesen a jeho slova, že by sochy slušely i New Yorku, jsou pravdivá. Průvodkyně říká návštěvníkům: “Jistě najdete mezi krásnými sochami svého oblíbence, který na vás dýchne svou energii a nenechá vaše oči a mysl, aby se jen tak otočily a zapomněly.“ Návštěvníci její slova potvrzují.
Vstup zdarma a je otevřeno 10.00 – 17.00. Výstava probíhá do 1. září v Porotním sále.

Více snímků z výstavy můžete zhlédnout v přiložené fotogalerii.