„Chtěli jsme pro členy souboru něco mimořádného. Podařilo se nám zajistit účast na jednom z největších folklorních festivalů na světě, kde účinkuje šest tisíc tanečníků zhruba z celého světa. Akci by mělo zhlédnout jeden a půl milionu diváků," seznamuje nás s mimořádnou událostí šéfka souboru Zdeňka Rychterová.

O souboru
Národopisný folklórní soubor písní a tanců HOŘEŇÁK byl založen v roce 1949 a u jeho zrodu stál hudební pedagog profesor Vratislav Vycpálek. V současné době má soubor asi čtyřicet pět členů a je sdružován pod záštitou Městského Kulturního Střediska města Lázní Bělohrad. Od roku 1975 je soubor organizátorem mezinárodních folklórních slavností písní a tanců „Pod Zvičinou" v Lázních Bělohradu, které se konají v polovině června.

Česká republika bude v městě Cheonan zastoupena potřetí. Bělohradští se letos představí jako její jediní reprezentanti.

Do Koreje odletí zítra.

„Vezeme sebou i bělohradskou vlajku. Připravili jsme si speciální vystoupení jak kolektivní, tak sólové.Vycestuje třicet členů ansámblu, ale letenku musíme zakoupit i pro basu," upozorňuje nás Rychterová na drahý špás.

Letenka totiž stojí 28 tisíc korun. Apríl to není, basa jako hudební nástroj je velice rozměrná, a proto nemůže být přepravena v zavazadlovém prostoru. Navíc by mohlo dojít k jejímu poškození, takže do Koreje poletí jako jednatřicátý člen souboru.

„Zvažovali jsme, že pojedeme bez basy, ale na druhou stranu reprezentujeme český folklor, ke kterému basa nezaměnitelně patří a půjčit si ji od jiných hudebníků není jednoduché," vysvětluje Z. Rychterová.

Hořeňáku přejeme šťastný let a po návratu se budeme těšit na reportáž.