Světově proslulá harfistka, sólistka České filharmonie, Chicago Sinfonietty,Tokyo Chamber Orchestra a profesorka harfy na Královské konzervatoři v Bruselu. Jediná česká harfistka, která vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější harfovou soutěž v New Yorku. Její kariéru zdobí ještě prvenství v Paříži, v Ženevě i na Indiana University, je nositelkou prestižní ceny „Lady Pro." Hraje na vzácný „královský" nástroj z americké dílny Lyon and Healy. Harfa váží 45 kg a s umělkyní nikdy nelétá. Kdekoliv Jana Boušková ve světě vystupuje, pokaždé ji tato americká firma nástroj na koncertní pódium ochotně připraví.

Když svého času přijel do Prahy slavný violoncellista Mstislav Rostropovič, osobně si s Janou Bouškovou vyžádal kontakt a vybral si ji ke spolupráci na festivalu ve francouzském Evianu. Na jaký repertoár se večer můžeme těšit? Až Jana Boušková rozezní 47 strun ( sedm pedálů) virtuózními klasickými skladbami od J.S. Bacha, F.Lizsta, přes Francouze H. Renié, vynikajícího anglického harfenisty 19. století E. Parishe-Alvarse až po vrcholnou koncertní úpravu Smetanovy Vltavy, umělkyně určitě nejen libáňské publikum více než zaujme.

Český herec Luděk Munzar
V sobotu 23. května v 15 hodin pozveme návštěvníky pod klenbu barokního kostela sv. Ducha v Libáni na další velká jména interpretů. Zbrusu nový projekt s názvem Laudatio pro Antonína Dvořáka je vyznáním hudbě, která zdobí svět člověka, bez ohledu na čas. Je to pokorné pokleknutí před Božským poselstvím víry, lásky a naděje, která v ní zaznívá. Postihnout ve všech aspektech a nuancích hloubku a niternost Dvořákovy umělecké výpovědi v této produkci především emotivní slovní vazbou, je neobyčejně náročný úkol. K pravdivému projevu je předurčena přední osobnost české činoherní scény Luděk Munzar společně s varhaníkem Alešem Bártou. Luděk Munzar přijíždí na Foerstrovy dny poprvé a jeho vystoupení bude mít jako vždy půvab setkání s nevšední interpretační a hereckou osobností.

Laudatio nebo-li chvála na člověka Antonína Dvořáka vyšlo z tvůrčí dílny básníka, spisovatele, moderátora a autora rozhlasových Dobrých jiter Františka Novotného. Cítíme vzájemnou úctu k hodnotám umění a života génia české hudby. Bude to trochu jiný, „nečítánkový" pohled na Dvořákův osud. Hudba ve spojení s rozsáhlým textem a meditativním prostředím dosáhne svého vrcholu.

Excelentní Aleš Briscein
Pokud jste milovníky opery, nemáte snad jinde možnost vidět na vlastní oči a slyšet skutečnou hvězdu oboru. Aleš Briscein je nositelem prestižní Ceny Thálie, je sólistou opery Národního divadla v Praze, stálý host pařížské Opéra Bastille, účinkuje na předních evropských operních scénách třeba Teatro Real Madrid, Opera ve Frankfurtu, na festivalu v Salzburku a Edinburgu, hostuje v Tokijské filharmonii, spolupracuje se Skotským královským orchestrem. Od světové kritiky mu náleží samé superlativy.

Brisceinův hlas disponuje stabilitou, průzračností s technickou jistotou vždy s vnitřním prožitkem, člověk mu naslouchá a je naplněn úžasem. Jeden z nejzajímavějších lyrických tenoristů současnosti se představí v sobotu 30. května v 19 hodin v Domě kultury v Galakoncertu operních na operetních árií. Za klavírního doprovodu prof. Laďky Vondráčkové zazpívá árie z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, G.Verdiho, G. Pucciniho, dojde i na lehčí múzu, na scény z díla „krále operety" Franze Lehára. Hostem galakoncertu je půvabná Michaela Katráková, jíž je připisován krásný barevný soprán, technicky suverénní projev, pohyblivost hlasu i určitá rozvernost. Soprán Katrákové se bude zejména v duetu dobře pojit s lyrickým tenorem Aleše Brisceina.

Pod střechami Paříže
Dramaturgie Foerstrových dnů si podává ruku také s jiným žánrem.Letos nabízí příběh Pod střechami Paříže, pohled do duše člověka cestou francouzské poezie a šansonu.Hlavní protagonisté Petr Mikeska, nositel Ceny Thálie, největší hvězda Mladodoboleslavské divadelní scény v roli ON a herečka Jarmila Vlčková v roli ONA ve společnosti klavíristky Liny Winterové vás s chutí a vervou, se zpěvem a tancem provedou dávnou i nedávnou minulostí sladké Paříže s nejkrásnějšími básněmi známých francouzských básníků P.Verlaine, V. Huga, G. Appolnaire nebo J. Préverta K největším hitům festivalového večera patří francouzský šanson od středověkých trubadurských písní přes zpěvy „Sladké Francie", písně z prostředí kabaretů pařížského Montmartru až ke známým šansonům Edith Piaf a Jaquese Brela.Vše bude probíhat v duchu jedinečné atmosféry francouzského každodenního života plného šarmu,lásky a vášně. Publikum se s umělci setká v sobotu 12. září v 19 hodin v Domě kultury. Originalita projektu si rozhodně zaslouží pozornost publika.

Josef Haydn
a Jan Kačer
Vrcholem letošního jubilejního festivalu,současně jedním z nejočekávanějších titulů festivalu bude stěžejní kvartetní dílo Josefa Haydna Sedm posledních slov Kristových.Vzniklo roku 1785 na objednávku biskupa ze španělského Cádizu pro pašijovou pobožnost v kostele Santa Cueva. V katedrále bylo zvykem, že kněz přečetl Kristova slova a poté se meditovalo. Právě pro tyto chvíle Haydn zkomponoval hudbu, která prohlubuje význam vyřčených slov.

V sobotu 26. září v 15 hodin v barokním kostele sv. Ducha v Libáni bude meditovat a pročítat slova vycházející z historické pravdy významný herec a režisér Jan Kačer. Jeho noblesní slovní projev bude plně sloužit pro výraz a poselství Haydnovy hudby, dokonale stvrzené bravurní souhrou Stamicova kvarteta.Toho podvečera si posluchači uvedení díla vychutnají s plnou parádou.

Předprodej vstupenek
Každý, kdo touží po jistém typu kulturního zážitku z oblasti artificiální tvorby, je ochoten zaplatit adekvátní vstupné.Často velmi vysoké i na výkony týž umělců, kteří budou na Foerstrových dnech v Libáni účinkovat. Nemáme výbušné cenové střelivo. Zvolili jsme správnou strategii tím, že jsme vytvořili cenové podmínky pro široké vrstvy publika. Pohybují se pouze od 120 do 180 korun. Včasný nákup vstupenek přináší možnost úspory prodejem abonentek (asi 12%). Předprodej vstupenek byl zahájen na telefonu 721 503 460 nebo na emailové adrese : bozdech.liban@seznam.cz.
  Zdeněk Vokurka