Malá obec Choteč nedaleko Jičína ožije v půlce prázdnin 23. ročníkem festivalu Kočí v Chotči, letos s podtitulem „jelen s n í“. Ve dnech 10. a 11. srpna se zde divákům představí dvě desítky projektů z oblasti divadla, hudby a scénografie.

„Snažíme se propojovat hudbu, divadlo a vesnici. Festival se bude odehrávat na různých místech naší obce. Chtěli bychom oživit místa, kterými běžně procházíme, ale také dát záminku k navštívení těch nevšedních, poetických. Letošní ročník je ozvláštněný jelením tématem. Děti i dospělí se v sobotu ocitnou uprostřed příběhu, ve kterém se společně v průvodu s hudebním doprovodem vydáme na cestu za jelenem… Kam půjdeme a zdali na cestě někoho potkáme, nechť zůstane v hádance.“ říká organizátorka festivalu Daniela Grohová.

Mnohožánrový festival Kočí v Chotči je především o setkání. Potkávají se zde nadaní hudebníci z Jičínska se zajímavými pražskými a jinak přespolními muzikanty, kteří společně hrají během dne a především na večerních Jam session. V příběhu „jelen s n í“ se s muzikanty pro změnu propojí diváci na společné cestě krajinou za jelenem. Co se prostředí festivalu týče, kromě programu v kulturním sále hospody se diváci mohou těšit na loutková představení a rukodělné dílny ve stínu lip, koncerty na dvoře, poetickou procházku krajinou a varhanní koncert v kostele.

Plakát - pozvánka do Chotče.V pátek večer na chotečské varhany zahraje známý hudebník a skladatel Varhan Orchestrovič Bauer, který skládal filmovou hudbu také pro Miloše Formana a v nedávné době na sebe upozornil novou verzí státní hymny. Nejen pro děti jsou na pátek připraveny tematické rukodělné dílny, loutková pohádka studentů pražské DAMU - Dlouhý, Široký a Bystrozraký a zpívaný loutkový příběh o jelenovi v podání jordánského hudebníka a divadelníka Husama Abeda. Vystoupí také folkoví muzikanti jako Janík Večeřa, akordeonistka Krystyna Skalická. Večer zakončí a nohy roztančí Martin Chik blues band.

V sobotu je na divadelním programu loutková pohádka Pták, scénické čtení hry Ve jménu lásky a přátelství a legendární Divadlo LMML, které vytváří vždy novou hru pouze pro Kočí v Chotči. Hudebně během odpoledne vystoupí jazz-alternativní kapely, jako kapela JO! a Hubnutí řízené počítačem. S večerem bude přibývat folklóru a ženský Sbor Pecka divákům připomene, ba naučí je, zapomenuté písničky z Čech a Moravy. S písní na rtech potom vyjde z hostince průvod hledat vysněného jelena. Festival zakončí balkánsko-jazzový nářez dechové kapely Tygroo.

Na přípravách festivalu se podílí místní Zahrádkářský spolek, chotečští rodiče i nejmladší generace. Byly to chotečské děti, které vtiskly vizuál letošnímu plakátu. Vstupné je dobrovolné.Tuto akci podpořila Nadace život umělce, MAS Brána do Českého ráje a obec Choteč.

Daniela Grohová ve spolupráci se Zahrádkářským a sportovním spolkem Choteč