V precizně vypočítaných příjmech a výdajích se však našla moucha v podobě „utajovaných" informací v případě honoráře pro hudební hvězdu přehlídky – kapelu Olympic. „Nerad bych toto komentoval. Ve smlouvě bylo zakotveno, že tuto cenu nesmíme sdělit," řekl za organizátory festivalu Dominik Malý. Podle kuloárních informací se však jednalo o částku 250 tisíc korun.

Vydařená sobota
Z pohledu sobotního výběru to bylo sedmnáct procent z celkově vybrané částky na vstupném. „Náš prvotní předpoklad se pohyboval kolem jednoho milionu korun. Nakonec se ukázalo, že sobota byla jedním z nejlepších dní v historii festivalu. Na vstupném se totiž podařilo vybrat takřka půl druhého milionu korun," řekl Dominik Malý s tím, že v počtu sobotních návštěvníků sice odolal rekord z roku 2007, ale letošní festival se se svými 16 tisíci sobotními návštěvníky „probojoval" na druhé místo.

Vybranou částku pořadatelé hodnotí velmi kladně. „Je to nezanedbatelná částka, kterou můžeme klidně prohlásit za sponzorský dar od všech návštěvníků," řekl Milan Smolík z festivalového nadačního fondu s tím, že právě sobota je alfou a omegou úspěchu pohádkové přehlídky. Jeho kolega Luděk Havel pak odmítl názory, že je festival až příliš komerční. „Bez té komerce by to nešlo. Nicméně cena za festival je stále přijatelná a řekněte mi, kdo se za 170 korun dostane na známou kapelu," řekl Luděk Havel a dodal, že předpokládá, že se příští rok ceny vstupného nezvýší. „Vypadá to, že s cenami hýbat nebudeme. Nutné je však dodat, že se vstupné nezvýšilo od roku 1998. Současné ceny jsou dle mého názoru optimální, ale musí si ještě mezi lidmi takříkajíc sednout," uvedl Luděk Havel.

Rozpočet pohádkového festivalu.
Rozpočet pohádkového festivalu.
Co se pak týče celkových nákladů a výdajů, tak je předpoklad, že se letošní Město pohádky bude pohybovat v černých číslech. Celkově plánované příjmy se totiž odhadují na 5 088 800 korun, výdaje pak 5 011 000 korun.

Příště s novinkami
„Moudřejší však budeme na začátku příštího roku, kdy budou proplaceny všechny faktury," uvedl za organizátory Dominik Malý, který pro příští ročník, jež by se měl věnovat cirku, plánuje několik změn. Ty pramení z výtek návštěvníků, kterým vadilo například málo mobilních WC či přeplněné koše. „Na tom chceme zapracovat. Také se chystáme vstoupit do projektu Čistý festival," poodkryl roušku příštího pohádkového setkání, které proběhne 7. až 11. září, Dominik Malý.

A kdo bude příštím hudebním tahákem? To je zatím ve hvězdách. „Probíhají jednání, ale zatím nemohu být konkrétní," uvedl Dominik Malý, který připustil, že jednou z možností by mohla být kapela, jejíž jeden člen má k Jičínu velmi blízký vztah.