Premiéru muzikálu Eliška Kateřina Smiřická zhlédnou první diváci už v pondělí, projekt čeká jedenáct představení. Na přípravě muzikálu se podílelo 230 žáků umělecké školy ve věku od 5 do 25 let, vznikl ansámbl muzikantů pod taktovkou samotné ředitelky. Scénář je z pera Martiny Komárkové, režii si vzala na starosti Erna Březinová, hudbu stvořil českobudějovický učitel a hudebník Otakar Kovář.

„Právě on mě oslovil poté, co zhlédl jedno z našich vystoupení, zda neuvažujeme o muzikálu. Já si vzpomněla, že jsme kdysi vytvořili komponovaný pořad k Elišce Smiřické a téma bylo na světě. Navíc sídlíme v místech, kde jsou původní zámecké zdi, které tu zůstaly po výbuchu," líčí souvislosti J. Komárková. V roce 2013 tak sami pedagogové začali na skladby O. Kováře odvíjet příběh, zachycují výbuch na zámku. 

Po roce práce Komárková oslovila scénáristku Martinu Komárkovou, které okamžitě přikývla na spolupráci.
„Od září 2014 jsme začali s orchestrem zkoušet. To bylo hrozný, hrozný. Nejtěžší bylo to, že jsme tvořili hudbu, kterou nikdo neslyšel. Museli jsme nastudovat 22 skladeb. Je to zajímavý proces, pro děti to bylo náročné. Taky byly slzičky, ale všichni do toho šli s nadšením, dnes už to jsou profíci," vzpomíná na krušné začátky dirigentka.

Houslistka Barbora Vacková přiznává, že byly chvíle, kdy se jí chtělo z muzikálu odejít, teď ji nad dokončeným dílem radostí září oči.

Symfonický orchestr má 54 muzikantů. Na scéně vystupuje 120 herců a zpěváků. Dalších zhruba 60 dětí se podílelo na výrobě scény, kulis a rekvizit. Všichni vystupují v nádherných šitých kostýmech, hudebníci se obléknou do fraků.

Výbuchem zámku podle historických pramenů vyvrcholily spory o dědictví mezi Eliškou Kateřinou a Markétou Salomenou Smiřických, když Eliška Kateřina ve sklepení zámku zapálila uskladněný střelný prach. „Hlavním tématem je příběh lásky Elišky a kováře Jiříka a jako každý muzikál má i ten náš šťastný konec. Herci si to na jevišti patřičně užívají, hrají s radostí a na výsledku je to vidět. Při některých scénách nevidím do partitury, protože se dojímám," vysekla poklonu hercům zapálená šéfka, kterou navíc zaměstnala samotná organizace, zajištění reklamy, sponzorů…

S prvními zkouškami muzikálu, který má tři dějstvích a trvá asi dvě hodiny, začali žáci školy předloni po prázdninách. „Nejtěžší bylo přemluvit kolegy, ať do toho jdou. Měli jsme strach, že to nebude děti bavit, ale to se nestalo. Ba naopak, i když občas jsem měla pocit, že už to baví jenom mě," řekla Komárková.

První představení v Masarykově divadle se odehraje 16. května. Oficiální premiéra bude 20. května a bude patřit mezi hlavní akce jičínských historických Valdštejnských slavností. „Počítáme i s výjezdy, v jednání jsou představení v Českých Budějovicích, Mladé Boleslavi a polské Swidnici, která je partnerským městem Jičína," řekla Komárková o dalším osudu představení, při jehož přípravě všichni strávili bezpočet hodin.

Rozpočet muzikálu je asi 1,2 milionu korun, škola je hradila především ze svého rozpočtu a částečně z podpory města Jičína a Královéhradeckého kraje. „Při tvorbě muzikálu se nepořídilo nic, co by škola v budoucnu nevyužila pro svou činnost," uvedla Komárková.

„Byla to nekonečná dřina, ale také radost. Ze zkoušky jsem odcházela vždycky nabitá. Pro děti to bylo rozhodně náročné," hodnotí více jak dvouleté úsilí ředitelka ZUŠ, které se rodí v hlavě už další námět muzikálu, k němuž hudebník Otakar Kovář složil první skladby.