Nakonec završení sezony zavánělo dobrodružstvím.

Sníh a silný vítr komplikovaly nejen samotný výstup k památce, ale vůbec dopravu v městečku. Auto se šermíři, kteří zde měli vystupovat, uvízlo na sněhem zapadané vozovce, schody k památce pokryla ledovka, ale přesto! Kdo měl trochu odvahy a nebál se vykročit do zimní sloty se dočkal hezkého odpoledne.

Slasti i trable průvodců

A protože účinkující nabrali zpoždění, mezi hradními zdmi, kde nakonec nešel ani elektrický proud, jsme si zkrátili čekání povídáním s průvodci a zdejší kastelánkou.

Dvaadvacetiletý Lukáš Munzar zde provází už šestým rokem. „Bydlím pod hradem a hrál jsem si tu už jako kluk. Lidi mě baví, někdy i štvou. Každá prohlídka je jiná. Někdy se sejde skupina, se kterou si člověk rozumí, může zavtipkovat. Jindy přijde někdo, kdo si chce dokázat, že všechno zná, všude byl a ten program naruší. Mám i opravdu nepříjemné poznatky," shrnuje student vysoké školy, který se chce věnovat dopravě. Průvodcovství ho prý zdokonalilo v schopnosti vystupovat před veřejností.

Věra Kociánová je hradní paní a je to právě ona, kdo se snaží památku stále více přiblížit veřejnosti, odhalit zde zatím neobjevené, transformovat ji, jak sama říká.

Na hradní nádvoří se začali stahovat bojovníci z Prahy, Liberce i Vrchlabí a při jejich vystoupení s názvem Robin nejen řinčely zbraně, ale sršel i humor.

Pobavení diváci své cesty na hrad rozhodně nelitovali.

Šermířsko – taneční skupina Sinister jezdí na Pecku mnoho let. Zabývá se obdobím gotiky i třicetiletou válkou. Většinou vystupuje v rámci Regimentu zemské hotovosti.

„Historický šerm a tanec nejsou jen výsadou křepkých mladíků a šikovných holek, ale je to hlavně, dá-li se to tak říci, určitá životní filozofie a koníček udržující si svůj stálý okruh příznivců, Vzkvétá v každém věku," tvrdí šéf Jaroslav Benkovský, který prý vždycky toužil bojovat s mečem. Sen se mu splnil.

„Počasí je opravdu záludné, ještě nikdy se nestalo, že by na závěr sezóny nevyšlo. Tento rok jsou šermíři prověřeni, zima byla při otvírání i při zavírání hradu. Na pohádku o Lakomé Barče snad přijde víc návštěvníků," doufá kastelánka Věra Kociánová. Nakonec pohádce přihlíželo sedmdesát diváků.

Co se mezi hradními zdi bude dít nyní?

„Až se počasí umoudří, brány hradu otevřeme pro řemeslníky a začne se pracovat na výměně oken v prvém patře a také nových omítkách. Tím je náplň dána. Návštěvnost už mám vyhodnocenu. I když v říjnu k nám přišlo méně turistů, celoročně byla nejlepší v historii hradu. V číslech je to dvacet dva tisíc příchozích, kulturní akce navíc zhlédlo pět tisíc diváků," konstatuje kastelánka.

Na hradě včera skončila nejen sezona, ale i výstava podzimních květinových vazeb, které vyhodnotili floristé manželé Havlínovi.