Hola, hola, druhý pohádkový den festivalu Jičín – město pohádky volá. V infostánku na Valdštejnově náměstí byla zahájena hra Putování za rolničkou, pracují pohádkové dílny, ožila i všechna pódia. Opět po roce funguje Pohádková pošta, jarmark i pouliční občerstvení.

Ale vraťme se ještě na skok k slavnostnímu středečnímu úvodu, kdy na hlavním pódiu na Valdštejnově náměstí přivítali návštěvníky festivalu patron města Jiří Lábus, zpěvačka Zora Jandová, pohádce přijel popřát lepší počasí i hejtman Lubomír Franc s náměstkem Josefem Táborským. Místostarosta Petr Hamáček tu předal klíč od města Jičína pohádkové purkmistryni.

Šéfka města
Letos tento post zastává Barbora Vacková z 3. ZŠ na Novém Městě.
„Za pět dnů vrátit," upozornil Petr Hamáček.

„Vážený pane, jako purkmistryně pohádkového města slibuji, že po celých pět dní budu dbát na to, aby se lidé na sebe usmívali, aby nezůstali za branami a aby si nedělali špatnosti. V neděli vám vrátím klíč a bylo by dobře, aby to dobré zůstalo ve městě až do další pohádky," skečuje místostarostovi purkmistryně.

Do Jičína přijely ve čtvrtek účinkovat děti z Ostroměře, Sobotky, Libáně, Železnice, vystoupilo Divadlo Drak z Hradce Králové i Loutková scéna Rolnička z Nové Paky.

Zajímavé téma mělo dopolední kolokvium v obřadní síni zámku: Byli jsme a budeme zase loutkami? Zájem veřejnosti ale nebyla příliš velká.
V deset hodin se obloha vyjasnila a s teplými paprsky přispěchalo sluníčko. Sláva, sláva, to se pohádce hned lépe dýchá.

Mela je u Loutkové scény Srdíčko, od rána se tu střídají děti z mateřinek. Náměstí je plné školáků.

Ze sousední Železnice je tu i Petra Kamenická, která si na festivalu koupila jen samé sladkosti, ale líbilo se jí tu.

Staropačtí prvňáčci přijeli v kašpárkovských čepičkách. „Moc se nám tu líbilo, zapojili jsme se do některých dílen, příští rok přijedeme zase," hlásí učitelka Soňa Stuchlíková ze Staré Paky.

„Zdá se nám, že dílny jsou pro děti drahé a těch zdarma je jen pár," konstatuje jedna z novopackých učitelek. „Děcka s sebou peníze sice mají, ale aby zaplatily za vytvoření jednoho výrobku v dílně dvacet nebo třicet korun, na to opravdu nemají," přidává se Hana Hloušková ze Základní a praktické školy v Českém Brodu. Děti si mohly na Rynečku vyzkoušet práci kameníků, truhlářů, navlékání korálků včetně zhotovení šperků nebo výrobu květinových drobností. Nejvíce se jich srocovalo u hlavního pódia na Valdštejnově náměstí, kde včerejší scéna patřila časopisům Sluníčko a Mateřídouška.